Göm menyn

Medarbetare vid Matematik och tillämpad matematik

Avdelningschef och enhetschef

Vladimir KozlovVladimir Kozlov

Professor
vladimir.kozlov@liu.se
+46 13 282842
 



 

Enhetschef och huvudstudierektor

Jesper ThorénJesper Thorén

Universitetslektor
jesper.thoren@liu.se
+46 13 282899

 


 

Studierektor

Ulf JanfalkUlf Janfalk

Universitetslektor
ulf.janfalk@liu.se

+46 13 282374
Personlig hemsida

 

 

Avdelningsadministration

Emma LjungqvistEmma Ljungkvist

Administratör
emma.ljungkvist@liu.se
+46 13 282124

 

 

 

Forskare och lärare

Nancy AbdallahNancy Abdallah

Postdoc
nancy.abdallah@liu.se
Personlig hemsida
 

 

Mats AignerMats Aigner

Universitetslektor
mats.aigner@liu.se
+46 13 281442
Personlig hemsida
 

Tom bildLars Alexandersson

Universitetslektor
lars.alexandersson@liu.se
+46 13 282547
Personlig hemsida

 

Fredrik AnderssonFredrik Andersson

Universitetslektor
fredrik.a.andersson@liu.se
+46 13 284013

 

 

Joakim ArnlindJoakim Arnlind

Biträdande professor
joakim.arnlind@liu.se
+46 13 281422
Personlig hemsida

 

Tom bildIrina Asekritova

Biträdande professor
irina.asekritova@liu.se
+46 13 282443

 

 

Armen AsratianArmen Asratian

Professor
armen.asratian@liu.se
+46 13 282438
Personlig hemsida

 

Peter Basarab-HorwathPeter Basarab-Horwath

Universitetslektor, docent
peter.basarab-horwath@liu.se
+46 13 282375

 

 

Tom bildMartin Bengtsson

Universitetsadjunkt
martin.bengtsson@liu.se
+46 13 281481
 

 

Micaela BergforsMicaela Bergfors

Universitetsadjunkt
micaela.bergfors@liu.se
+46 13 282861
 

 

Magnus BerggrenMagnus Berggren

Universitetsadjunkt
magnus.n.berggren@liu.se
+46 13 281441
 

 

Jonas Bergman ÄrlebäckJonas Bergman Ärlebäck

Universitetslektor
jonas.bergman.arleback@liu.se
+46 13 281428
 

 

Tom bildGöran Bergqvist

Professor
goran.bergqvist@liu.se
+46 13 284064
Personlig hemsida

 

Anders BjörnAnders Björn

Professor
anders.bjorn@liu.se
+46 13 281438
Personlig hemsida

 

Jana BjörnJana Björn

Professor
jana.bjorn@liu.se
+46 13 281443
Personlig hemsida

 

Daniel CarlssonDaniel Carlsson

Universitetsadjunkt
daniel.carlsson@liu.se
+46 13 285761

 

 

Tom bildCarl Johan Casselgren

Universitetslektor
carl.johan.casselgren@liu.se
+46 13 285702

 

 

Göran ForslingGöran Forsling

Universitetslektor
goran.forsling@liu.se
+46 13 281690

 

 

Peter FrejdPeter Frejd

Universitetslektor
peter.frejd@liu.se
+46 13 281415

 

 

Tom bildÅke Hammarström

Timlärare
ake.hammarstrom@liu.se

 


 

Magnus HerberthsonMagnus Herberthson

Professor
magnus.herberthson@liu.se
+46 13 282372
 

 

Axel HultmanAxel Hultman

Biträdande professor
axel.hultman@liu.se
+46 13 282512
Personlig hemsida

 

Tom bildMilagros Izquierdo

Professor
milagros.izquierdo@liu.se
+46 13 282660
 

 

Thomas KarlssonThomas Karlsson

Timlärare
thomas.n.karlsson@liu.se
+46 13 281654

 

 

Mikael LangerMikael Langer

Universitetslektor
mikael.langer@liu.se
+46 13 282444


 

Tom bildAnna Lundberg

Timlärare
anna.v.lundberg@liu.se
+46 13 281496

 

 

Hans LundmarkHans Lundmark

Universitetslektor, docent
hans.lundmark@liu.se
+46 13 281475
Personlig hemsida

 

Tom bildLeif Melkersson

Timlärare, docent
leif.melkersson@liu.se
+46 13 282189

 

 

Sergey NazarovSergey Nazarov

Gästprofessor
sergey.nazarov@liu.se
Personlig hemsida

 

 

Tom bildMats Neymark

Timlärare
mats.neymark@liu.se

 


 

David RuleDavid Rule

Universitetslektor, docent
david.rule@liu.se
+46 13 281499
Personlig hemsida

 

Nageswari ShanmugalingamNageswari Shanmugalingam

Gästprofessor
nageswari.shanmugalingam@liu.se

 


 

Tomas SjödinTomas Sjödin

Biträdande professor
tomas.sjodin@liu.se
+46 13 281414
Personlig hemsida

 

Jan SnellmanJan Snellman

Universitetslektor, docent
jan.snellman@liu.se
+46 13 281444
 

 

Tom bildBjörn Textorius

Timlärare
bjorn.textorius@liu.se

 


 

Johan ThimJohan Thim

Universitetslektor
johan.thim@liu.se
+46 13 281689
Personlig hemsida

 

Vitalij TjatyrkoVitalij Tjatyrko

Biträdande professor
vitalij.tjatyrko@liu.se
+46 13 282856
Personlig hemsida

 

Vladimir TkatjevVladimir Tkatjev (Tkachev)

Biträdande professor
vladimir.tkatjev@liu.se
+46 13 282865
Personlig hemsida

 

Bengt Ove TuressonBengt Ove Turesson

Universitetslektor
bengt-ove.turesson@liu.se
+46 13 281436

 

 

Malgorzata WesolowskaMalgorzata Wesolowska

Universitetsadjunkt
malgorzata.wesolowska@liu.se
+46 13 281439

 

 

 

Forskarstuderande

Ahmed Al-ShujaryAhmed Al-Shujary

Forskarstuderande
ahmed.al-shujary@liu.se
+46 13 281458

 

 

Jonathan AnderssonJonathan Andersson

Doktorand
jonathan.a.andersson@liu.se
+46 13 284035

 

 

Hoda AshjariHoda Ashjari

Doktorand
hoda.ashjari@liu.se
+46 13 281458

 

 

Adson BandaAdson Banda

Forskarstuderande
adson.banda@liu.se
+46 13 284014

 

 

Garedew Worku DadiGaredew Worku Dadi

Forskarstuderande
garedew.worku@liu.se
+46 13 284021

 

 

Alexandra EnblomAlexandra Enblom

Doktorand
alexandra.enblom@liu.se
+46 13 281416

 

 

Tom bildPatrik Erixon

Forskarstuderande
 

 

 

Tom bildSamia Ghersheen

Forskarstuderande
samia.ghersheen@liu.se
+46 13 281429


 

Arpan GhoshArpan Ghosh

Doktorand
arpan.ghosh@liu.se
+46 13 281411
 

 

Jonas GranholmJonas Granholm

Doktorand
jonas.granholm@liu.se
+46 13 284035

 

 

Tom bildDaniel Hansevi

Forskarstuderande
daniel.hansevi@liu.se

 

 

MikaelMikael Hansson

Doktorand
mikael.hansson@liu.se
+46 13 281411


 

Tom bildLeif Maerker

Forskarstuderande
leif.maerker@liu.se
 

 

 

Abubakar MwasaAbubakar Mwasa

Forskarstuderande
abubakar.mwasa@liu.se


 

 

Tom bildMikaela Rohdin

Doktorand
mikaela.rohdin@liu.se
+46 13 281458
 

 

Tom bildBudor Shuaib

Forskarstuderande
budor.shuaib@liu.se

 


 

Dennis WokiyiDennis Wokiyi

Forskarstuderande
dennis.wokiyi@liu.se
+46 13 282530

 

 

 

Emeriti

Gunnar AronssonGunnar Aronsson

Professor emeritus
gunnar.aronsson@liu.se
+46 13 281705
Personlig hemsida

 

ChristerChrister Bergsten

Professor emeritus
christer.bergsten@liu.se
+46 13 282984
Personlig hemsida

 

Thomas KaijserThomas Kaijser

Professor emeritus
thomas.kaijser@liu.se
+46 13 284030
Personlig hemsida

 

Natan KruglyakNatan Kruglyak

Professor emeritus
natan.kruglyak@liu.se

 

 

Vladimir Maz'yaVladimir Maz'ya

Professor emeritus
vladimir.mazya@liu.se
+46 13 282373
Personlig hemsida


 

Tom bildStefan Rauch

Professor emeritus
stefan.rauch@liu.se
+46 13 282439


 



Sidansvarig: karin.johansson@liu.se
Senast uppdaterad: Wed Jun 21 14:15:16 CEST 2017