UTBILDNING: Grundlärarprogrammet årskurs 4-6, examen 2025
JOBB: Mellanstadielärare och mentor på en grundskola i Norrköping
Vad jobbar du med i dag?
Jag jobbar som mellanstadielärare på en grundskola i Norrköping. Just nu är jag mentor och undervisar i NO i årskurs 5 och 6. Under en vanlig vecka har jag mina ämnen, är stöd på några lektioner i matematik och svenska, går på möten, planerar undervisning, är rastvärd och löser problem.
Vad är det bästa med ditt jobb?
Det bästa med mitt jobb är alla elever och kollegor. Jag får träffa människor hela dagarna och det är verkligen aldrig en långtråkig stund. Att få känna att man verkligen gör nytta på sitt jobb och att vara en trygg vuxen som är med och påverkar många barns liv betyder mycket. Jag tycker också om att ha en genomgång för en klass som lyssnar och är intresserad av det jag berättar. När man når fram till elever och ser att de förstår, då känner jag mig nöjd. Det händer saker hela tiden och dagarna går alldeles för fort.
Hur kommer det sig att du läste till grundlärare 4–6 på Linköpings universitet?
Jag läste ekonomi på gymnasiet och tyckte det var väldigt intressant, men någon gång i trean insåg jag att jag nog ville jobba med något där jag känner att jag verkligen gör skillnad, inte sitter av tiden och där jag får träffa folk och vara social. Då kom jag att tänka på lärare.
Att det blev just LiU var ett självklart val då jag bodde i Norrköping och det var det närmaste universitetet. Det har gått så smidigt att åka campusbussen mellan städerna. Dessutom hade jag hört att LiU:s lärarutbildningar var populära.
Vad var det bästa med utbildningen?
Det bästa med utbildningen var att jag kunde lägga upp tiden lite som jag ville. Någon dag kunde man ta sovmorgon och någon dag kunde man plugga lite längre på eftermiddagen.
Jag har träffat många fina vänner under åren på LiU som jag är väldigt tacksam för. Jag åkte på en sommarkurs till Kenya som gav mig perspektiv och oförglömliga minnen. Jag har även fått lyssna på kunniga föreläsare och tagit del av deras kunskap, vilket har varit väldigt intressant.
Hur var studentlivet?
Studentlivet var otroligt bra. Om jag ska vara ärlig så var jag chockad över hur många som engagerade sig och deltog på olika aktiviteter. Det var mycket folk på alla sittningar och kravaller och man trodde ofta att man var i en ännu större stad än Linköping. Flera gånger var det svårt att få biljetter. Jag rekommenderar alla att vara med på så mycket som möjligt, speciellt på nolle-P, för universitetstiden kommer inte tillbaka.
Har du något tips till andra som funderar på att läsa utbildningen?
Mina tips är att gå in med ett öppet sinne och tänka att verkligheten i skolan kan vara tuff men att man kan applicera mycket av det man lär sig på utbildningen på sin egen undervisning i framtiden.
Jag tipsar även om att skriva att-göra-listor, anteckna med pennor i glada färger, passa på att åka utomlands, se det som en möjlighet att lära känna folk och att delta i studentlivet även om du tycker det är obekvämt i början.