Göm meny

LiU Orientering – Elitgruppen

Nuvarande medlemmar:

Anna Wehlin-94, Skogspojkarnas OK
Anna Wehlin Moderförening: Skogspojkarnas OK
Studier vid LiU: Kemisk biologi
Studieort: Linköping
Bostadsort: Linköping
Meriter orientering:
  • Topp-20 placeringar swedish league
  • Anton Johansson -94 OK Orion
    Anton Johansson Moderförening: OK Orion
    Studier vid LiU: Kommunikations- och transportsystem
    Studieort: Norrköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Silver JVM medeldistans
  • Silver JVM stafett
  • Silver JEM stafett
  • Guld JSM medeldistans
  • Guld JSM långdistans
  • Top 10 totalt Swedish league 2016
  • Anton Sjökvist -91, Stora Tuna OK
    Anton Sjökvist Moderförening: Stora Tuna OK
    Studier vid LiU: Energi - miljö - management
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Guld JVM skidorientering medeldistans
  • Guld SM stafett 2015
  • Trea totalt O-ringen
  • Top 10 totalt Swedish league 2016
  • Anton Tynong -89, Ärla IF
    Anton Tynong Moderförening: Gävle OK
    Studier vid LiU: Kommunikations- och transportsystem
    Studieort: Norrköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Brons JNOC medeldistans
  • Silver JNOC långdistans
  • Silver JNOC Stafett
  • Emil Svensk -93, Stora Tuna OK
    Emil Svensk Moderförening: Stora Tuna OK
    Studier vid LiU: – Byggnadsteknik
    Studieort: Norrköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Guld JVM medel
  • Guld JSM sprint
  • Silver JSM långdistans
  • Guld SM stafett 2015
  • Guld JSM natt
  • VM 10:a sprint 2016
  • Elin Svensson-93, IKHP
    Elin Svensson Moderförening: Nässjö OK
    Studier vid LiU: Gymnasielärare
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Framskjutna placeringar i Silva League
  • Ellinor Eriksson-95, OK Tisaren
    Ellinor Eriksson Moderförening: KFUM Örebro
    Studier vid LiU: Kemisk analysteknik
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Topp-10 SM-placeringar
  • 5:a Ultralång 2016
  • Erica Pettersson-95, IFK Göteborg
    Erica Pettersson Moderförening: Sjövalla FK
    Studier vid LiU: Medicinsk teknik
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Framskjutna placeringar i Swedish League
  • Erik Andersson-95, OK Orion
    Erik Andersson Moderförening: OK Orion
    Studier vid LiU: Byggnadsteknik
    Studieort: Norrköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Silver JSM-18
  • JEC topp-8
  • Erik Boman-93, Gävle OK
    Erik Boman Moderförening: Gävle OK
    Studier vid LiU: Datateknik
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Framskjutna placeringar i Swedish League
  • Erik Pettersson -90, OK Denseln
    Erik Pettersson Moderförening: Turebergs IF
    Studier vid LiU: Lärare i gymnasieskolan
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • 4:a Natt-SM
  • 5:a Tiomila
  • Fanny Asketun -96, OK Roxen
    Fanny Asketun Moderförening: OK Roxen
    Studier vid LiU: Industriell ekonomi
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Silver natt-SM D20 2016
  • Frida Jönsson Hellstadius -94, Södertälje-Nykvarn Orientering
    Frida Jönsson Hellstadius Moderförening: Södertälje-Nykvarn Orientering
    Studier vid LiU: Design- och produktutveckling
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Brons JSM långdistans
  • Framskjutna placeringar i Silva League
  • Gabriella Gustafsson-97, IK Hakarpspojkarna
    Gabriella Gustafsson Moderförening: IKHP
    Studier vid LiU: Kommunikations- och transportsystem
    Studieort: Norrköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • SM-guld ultralång
  • SM-guld skid-OL medeldistans
  • Jakob Enmark -91, Södertälje-Nykvarn
    Jakob Enmark Moderförening: Gävle OK
    Studier vid LiU: Byggnadsteknik
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Seger 10-mila 2016
  • Silver JSM natt
  • Totalseger H20E O-ringen 2011
  • Jens Wängdahl -93, Nyköpings OK
    Jens Wängdahl Moderförening: Stora Tuna OK
    Studier vid LiU: Design- och produktutveckling
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Brons JVM medeldistans
  • Guld JSM långdistans
  • Segrar i Silva League
  • Totalseger i O-ringen
  • Top 15 lång/medel-SM 2016
  • Jerker Lysell -89, Rehns BK
    Jerker Lysell Moderförening: Rehns BK
    Studier vid LiU: Byggnadsteknik
    Studieort: Norrköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Segrar i World Cup, sprint
  • Guld SM sprint
  • VM-silver sprint 2015
  • VM-guld sprint 2016
  • Meriter löpning:
  • 3000 m 8:14.77
  • Silver Inomhus-SM 3000m
  • Joakim Svensk -91, Stora Tuna OK
    Joakim Svensk Moderförening: Stora Tuna OK
    Studier vid LiU: Teknisk fysik
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • SM-guld stafett 2015
  • Brons JSM långdistans
  • Framskjutna placeringar i Silva Cup
  • Top 10 totalt Swedish league 2016
  • Karl Walheim -90, Ärla IF
    Karl Walheim Moderförening: Robertsfors IK
    Studier vid LiU: Design- och produktutveckling
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Framskjutna placeringar i Silva League
  • Top 10 totalt Swedish league 2016
  • Ludwig Ljungqvist -94, IK Hakarpspojkarna
    Ludwig Ljungqvist Moderförening: Kexholms SK
    Studier vid LiU: Teknisk fysik
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Guld JSM ultralångdistans
  • Silver JSM medeldistans
  • 1:a sammanlagt i O-ringen 2012
  • Top 20 totalt Swedish league 2016
  • Lisa Andersson-92, Ärla IF
    Lisa Andersson Moderförening: Ärla IF
    Studier vid LiU: Kemisk biologi
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • SM 4:a Ultralång
  • Pim Hedberg-96, OK Pan
    Pim Hedberg Moderförening:
    Studier vid LiU: Fysioterapeut
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • SM-guld natt D20 2016
  • Rasmus Elmelid-90, Linköpings OK
    Rasmus Elmelid Moderförening: Ringsjö OK
    Studier vid LiU: Psykolog
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • 5:a Ultralång 2016
  • Rebecka Heinrup -92, Tullinge SK
    Rebecka Heinrup Moderförening: Tullinge SK
    Studier vid LiU: Biologi
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Framskjutna placeringar i Silva League
  • Rudolfs Zernis -94 Ärla IF
    Rudolfs Zernis Moderförening: Saldus OK
    Studier vid LiU: Kommunikations- och transportsystem
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Guld JEM långdistans
  • Silver JEM sprint
  • Silver JEM stafett
  • Silver JSM långdistans
  • Brons JSM ultralångdistans
  • Brons JSM medeldistans
  • Therese Klintberg -90, Linköpings OK
    Therese Klintberg Moderförening: Eksjö SOK
    Studier vid LiU: Industriell ekonomi
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Linköping
    Meriter orientering:
  • Silver JVM långdistans
  • Silver JSM medeldistans
  • 2:a totalt Silva Cup
  • Ville Johansson -97, OK Kolmården
    Therese Klintberg Moderförening: OK Kolmården
    Studier vid LiU: Energi-, miljö. management
    Studieort: Linköping
    Bostadsort: Norrköping
    Meriter orientering:
  • Silver USM 18
  • JEC-topp 8 2015 och 2016
  • Tidigare medlemmar

    Universitetsstudenter vilka har varit medlemmar i elitgruppen, en del av dem fortfarande aktiva inom träningsgruppen:

    Tilda Johansson -96, OK Orion – Maskinteknik
    Erik Liljequist -88, Södertälje-Nykvarn Orientering – Kommunikations- och transportsystem
    Linn Bränneby -91, OK Kolmården – Industriell ekonomi
    Lovisa Adolfsson -92, Tullinge SK – Kommunikations- och transportsystem
    Maria Westher -90, Karlskoga FIF och OK Tisaren – Lärare i gymnasieskolan
    Mathias Hallmén -90, OK Denseln – Teknisk fysik
    Oskar Ljungqvist -90, IK Hakarpspojkarna – Teknisk fysik
    Oskar Svensson -92, Finspångs SOK – Industriell ekonomi
    Amy Rankka -91, Linköpings OK – Teknisk fysik
    Alva Olsson -89, Linköpings OK – Teknisk fysik - internationell
    Anna Segersson -91, OK Kolmården och IK Norrköping Friidrott – Sjuksköterska
    Emil Andersson -88, Ärla IF – Elektronikdesign
    Kristin Löfgren -89, OK Kolmården – Medieteknik
    Emeli Pettersson -90, Tullinge SK – Personal- och arbetsvetenskap
    Olle Kalered -90, OK Denseln och GoIF Tjalve – Elektronikdesign
    Petter Eriksson -88, Södertälje-Nykvarn Orientering – Byggnadsteknik
    Sigge Lundedal Jensen -86, FIF Hillerød/OK Denseln – Elektronikdesign
    Henrik Berggren -90, OK Denseln – Högskoleingenjör i maskinteknik
    Viktor Larsson -89, Hagaby GoIF – Maskinteknik
    Beata Falk -89, Hagaby GoIF och GoIF Tjalve – Läkarutbildning
    Beatrice Gustavsson -91, Eksjö SOK – Sjukgymnast
    Victor Silvemark -89, Ärla IF – Civilekonomprogrammet
    Lisa Pettersson -90, OK Kolmården – Byggnadsteknik
    Frida Aspnäs -87, OK Kolmården och GoIF Tjalve – Kommunikations- och transportsystem
    Emil Folina, OK Denseln &ndash, tidigare också biträdande inom LiU Elitidrott – Medieteknik
    Linnea Gustafsson, OK Hällen &ndash, tidigare också biträdande tränare inom LiU Elitidrott – Sjukgymnast
    Linnea Lidström, OK Kolmården &ndash, tidigare också biträdande tränare inom LiU Elitidrott – Sjuksköterska
    Per Harald Havnen Johansen, Lillomarka OL; Industriell ekonomi
    Lina Blomgvist, OK Skogsfalken – Civilekonomprogrammet
    Anders Konring Olesen, FIF Hillerød/Ulricehamns OK – Datavetenskap
    Anton Östlin, Södertälje-Nykvarn Orientering – Byggnadsteknik
    Emma Johansson, Domnarvets GoIF – Industriell ekonomi
    Erik Andersson, OK Denseln – Byggnadsteknik
    Erik Holmberg, IK Hakarpspojkarna; Sjukgymnast
    Erik Johansson, Halmstad OK och Hässelby SK – Byggnadsteknik
    Hannu Airila, Kalevan Rasti – Fristående kurser
    Helena Andersson, OK Tisaren – Sjuksköterska
    Ieva Sargatyte, IFK Mora – Grafisk design
    Josef Nordlund, OK Linné – Teknisk biologi
    Johan Goth, Linköpings OK – Industriell ekonomi
    Josefine Carlsson, SOK Viljan – Arbetsterapeut
    Kalle Johansson, Halmstad OK och Hässelby SK – Byggnadsteknik
    Lina Persson, OK Skogsfalken – Lärare i grundskolans senare år
    Lisa Silvemark, Dalaporten – Affärsjuridik
    Mattias Ericsson, OK Denseln – Kommunikations- och transportsystem
    Mia Kaisajunti, OK Skogsfalken – Byggnadsteknik
    Per Carlborg, Nyköpings OK; Industriell ekonomi

    Sidansvarig: Krister Hultberg
    Senast uppdaterad: 2017-02-28