Informationsansvarig: Webbredaktionen
LiU > Kalendarium


A till Ö | Översikt | Andra sökmöjligheter

[ Hoppa direkt till textinnehållet ]
Gå till LiU.se

Meny

LiU > Kalendarium

Händelser närmaste året

2017-04-25

Organisk elektronik

Disputation - Institutionen för teknik och naturvetenskap
Anton Volkov försvarar sin avhandling med titeln ”Ionic and electronic transport in electrochemical and polymer based systems”. Opponent: Professor Yury Gogotsi, Drexel University, Philadelphia USA. Handledare: Professor Igor Zozoulenko.
Kl 10:15
Plats: K3, Kåkenhus, LiU Norrköping
För mer information kontakta Katarina Swanberg, e-post katarina.swanberg@liu.se, telefon 011-36 31 13.

2017-04-28

Igor Mosyagin disputerar

Disputation - Institutionen för fysik, kemi och biologi
Igor Mosyagin försvarar sin doktorsavhandling inom Teoretisk fysik: "Development and applications of theoretical algorithms for simulations of materials at extreme conditions". Opponent: Professor Andrei Postnikov,Université de Lorraine, Laboratoire de Chimie et Physique
Kl 10:15
Plats: Planck, Fysikhuset, ingång 57
För mer information kontakta Igor Abrikosov, e-post igor.abrikosov@liu.se, telefon +4613285650.

DISPUTATION - Mathilda Hallberg

Disputation - Tema Barn
Doktorand Mathilda Hallberg försvarar sin avhandling med titeln "Barn till beskådan. Familj, välfärdsstat och nation i fototävlingar och fotoböcker 1930-1944" Handledare: Professor Bengt Sandin. Opponent: Kim Salomon, Lunds universitet
Kl 13:15
Plats: TEMCAS, Temahuset
För mer information kontakta Eva Danielsson, e-post eva.danielsson@liu.se, telefon 013-28 21 71.

Disputation - Anna Orlof, Matematik

Disputation - Matematiska institutionen
Anna Orlof försvarar sin avhandling för teknologie doktorsexamen med titeln "Quantum scattering and interaction in graphene structures". Opponent är professor Heinz Siedentop, Ludwig-Maximilians-Universität München, Tyskland.
Kl 13:15
Plats: Visionen, B-huset, ingång 27, Campus Valla
För mer information kontakta Anna Orlof, e-post anna.orlof@liu.se.

2017-05-04

Disputation - Sudeep Chenna Narendra

Disputation - Institutionen för klinisk och experimentell medicin
Sudeep Chenna Narendra försvarar sin avhandling "Systemic and local regulation of experimental arthritis by IFN-α, dendritic cells and uridine". Opponent Professor Natacha Bessis, Université Paris 13
Kl 09:00
Plats: Belladonna salen, hus 511 ing 76 Campus US
För mer information kontakta Mattias Magnusson, e-post mattias.magnusson@liu.se.

Disputation - Sudeep Chenna Narendra

Disputation - Institutionen för klinisk och experimentell medicin
Sudeep Chenna Narendra försvarar sin avhandling "Systemic and local regulation of experimental arthritis by IFN-α, dendritic cells and uridine". Opponent Professor Natacha Bessis, Université Paris 13
Kl 09:00
Plats: Belladonna salen, hus 511 ing 76 Campus US
För mer information kontakta Mattias Magnusson, e-post mattias.magnusson@liu.se.

2017-05-12

Disputation Katarina Elfström Pettersson

Disputation - Pedagogiskt arbete - Institutionen för samhälls- och välfärdsstudier
Katarina Elfström Pettersson försvarar sin avhandling med titeln: Production and Products of Preschool Documentation. Entanglements of children, things, and templates. Opponent Annica Löfdahl
Kl 13:15
Plats: K1, Kåkenhus, Campus Norrköping
För mer information kontakta Anna Ericson, e-post anna.ericson@liu.se, telefon 011-363175.

2017-05-19

Disputation Martin Harling

Disputation - Pedagogiskt arbete - Institutionen för samhälls- och välfärdsstudier
Martin Harling försvarar sin avhandling med titeln: Välja vara En studie om gymnasieval, mässor och kampen om framtiden. Opponent: Lisbeth Lundahl
Kl 13:15
Plats: K2, Kåkenhus, Campus Norrköping
För mer information kontakta Anna Ericson, e-post anna.ericson@liu.se, telefon 011-363175.

2017-05-24

Disputation - Nina Ottosson

Disputation - Institutionen för klinisk och experimentell medicin
Nina Ottosson försvarar sin avhandling för medicine doktorsexamen med titeln "Molecular mechanisms of resin acids and their derivatives on the opening of a potassium channel". Opponent: Professor Bertil Hille, University of Washington School of Medicine, Seattle, USA.
Kl 10:00
Plats: Berzeliussalen, Campus US, Ing 65
För mer information kontakta Anna Weinhofer, e-post anna.weinhofer@liu.se.

2017-06-16

Tunnfilmsfysik - Annop Ektarawong

Disputation - Institutionen för fysik, kemi och biologi
Annop Ektarawong försvarar sin doktorsavhandling "Theoretical Study of Disordered Icosahedral Born-Rich Solids - Thermodynamic Stability and Properties". Opponent är prof. Michael Widom, Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA.
Kl 10:15
Plats: Planck, Fysikhuset
För mer information kontakta Therese Dannetun, e-post therese.dannetun@liu.se, telefon 013-28 2944.

Disputation, Laura Machat-From

Disputation - ASC - Institutionen för samhälls- och välfärdsstudier
Laura Machat From försvarar sin avhandling med titeln "Identity, Old(er) Age and Migrancy: A Social Constructionist Lens" Fakultetsopponent: Finnur Magnússon, Malmö högskola
Kl 13:00
Plats: K2
För mer information se http://liu.se/organisation/liu/isv/asc, kontakta Susanne Kelfve, e-post susanne.kelfve@liu.se.

Anmäl ny aktivitet