Frågan lyftes under en session på BSRC:s sommarkonferens, där forskare och branschrepresentanter diskuterade hur föroreningar ska hanteras i ett cirkulärt samhälle.
– Vi behöver prata mer mellan dem som arbetar med cirkulär ekonomi och dem som arbetar med föroreningsfrågor, sa Stefan Anderberg, professor vid avdelnignen Industriell miljöteknik vid Linköpings universitet.
Han betonade att återvinning och cirkulära system måste bedömas utifrån både resurseffektivitet och risker. Samtidigt påpekade han att samhället redan innehåller stora mängder föroreningar och att utmaningen handlar om att hantera dem på ett klokt sätt.
Alex Prast, professor vid Tema Miljöförändring vid Linköpings universitet, lyfte fram att organiska föroreningar finns i stort sett överallt i miljön. Därför menar han att frågan inte bara är vilka ämnen som finns i rötrester från biogasanläggningar.
– Om de här ämnena inte fanns i rötresten, var skulle de då finnas? frågade han.
Forskning visar att många organiska föroreningar minskar eller bryts ned under rötningen. Enligt Alex Prast fungerar biogasanläggningar därför inte bara som energiproducenter utan också som en form av reningssteg.
– Biogasanläggningar gör ett fantastiskt arbete med att hantera de föroreningar som samhället producerar, sa han.
Från branschen deltog Tomas Kjellqvist från Biototal. Han beskrev hur kvaliteten på svensk biogödsel har förbättrats kraftigt under de senaste två decennierna.
– Vi har fortfarande utmaningar, men kvaliteten på svensk biogödsel är generellt mycket hög, sa han.
Han lyfte fram certifieringssystemet SPCR 120 som en viktig förklaring till utvecklingen. Samtidigt pekade han på PFAS, pyralider och plastföroreningar som frågor som fortfarande kräver arbete.
En återkommande slutsats under sessionen var att biogassystem måste bedömas utifrån ett helhetsperspektiv. Vad händer med matavfall, gödsel och andra restströmmar om de inte behandlas i biogasanläggningar? Hur påverkas behovet av fossil energi och mineralgödsel?
– Om vi inte använder avfallet för biogas går vi miste om möjligheten att producera förnybar energi och återföra näringsämnen till jordbruket, konstaterade Lorie Hamelin från Toulouse Biotechnology Institute.
Trots utmaningarna var panelen överens om att biogasanläggningar spelar en viktig roll i omställningen till ett mer cirkulärt samhälle. Samtidigt krävs kunskap, kontroll och genomtänkta åtgärder för att hantera de föroreningar som kan förekomma.