03 november 2025

Det saknas tillräcklig kunskap om hur privatiseringen av olika typer av samhällsfastigheter – så som äldreboenden eller förskolebyggnader – påverkar den lokala välfärden. Ett nytt forskningsprojekt får bidrag av Formas för att belysa just det.

Fotograf: Anna Nilsen
Majoriteten av Sveriges samhällsfastigheter ägs av kommuner, regioner och statliga bolag, men antalet privata ägare ökar. Samtidigt finns exempel på när kommuner köper tillbaka fastigheter. Vad innebär de här processerna av privatisering och kommunalisering – av exempelvis skolbyggnader och äldreboenden – för den lokala välfärden?

Jennie Gustafsson, postdoktor vid Malmö universitet, leder projektet ”Välfärd till salu: privatisering och återkommunalisering av samhällsfastigheter”. Projektet bedrivs i samarbete med Centrum för kommunstrategiska studier, Linköpings universitet.

Resultatet ska bland annat mynna ut i förslag och stöd för en hållbar kommunal styrning av samhällsfastigheter.

Om Centrum för kommunstrategiska studier

Senaste nytt från LiU

En kvinna som ligger på marken omgiven av uppstoppade djur.

Miriah Meyer: “I’m a fangirl of theory”

Vad är data? Hur skapas den? Vad består den av? Det är teoretiska frågor som engagerar professor Miriah Meyer. När AI-utvecklingen accelererar vill hon också bidra till praktisk kunskap som ger oss människor möjlighet att forma en bättre framtid.

En lila superdator med en skärm.

Forskning med superkrafter

Ibland finns det ett före och ett efter. Som mobiltelefonen som förändrat våra liv. Eller superdatorerna som hjälper forskarna i deras vardag. De beräkningar som varit omöjliga innan görs nu dygnet runt.

En grupp människor som står framför en röd byggnad.

Living labs ska forma framtidens jordbruksteknik

Ett nytt projekt tar nu form för att stärka samverkan mellan lantbruk, forskning och teknik i Sverige: Agri Living Lab Sweden.