29 april 2026

Ett hoppande, elektrifierat specialbygge drog blickarna till sig när studenter från Linköpings universitet deltog i EVDArenas utställning “Young and Electric – svenska rekordbrytare” under Barnens dag i Mantorp. Bakom fordonet står M-verkstan och ett flerårigt samarbete med Hudiksvalls Hydraulikluster.

En grupp människor som står runt en racerbil. Fotograf: Teiksma Buseva

Sedan 2024 har studenterna arbetat med att utforska hur hydraulik kan kombineras med elektrifiering. Resultatet är El:Mer, ett unikt fordon som kombinerar teknik, nyfikenhet och praktiskt ingenjörsarbete. Under evenemanget uppmärksammades El:Mer som världens första elektrohydrauliska lowrider.

– Det började som en ganska öppen uppgift: att bygga något elektriskt och roligt. Sedan har vi utvecklat det steg för steg, säger Björn Ljunggren, projektledare och student på civilingenjörsprogrammet i design och produktutveckling vid Linköpings universitet (LiU).

Projektet har också uppmärksammats med en pokal där det framgår att studenterna tagit fram något helt nytt.

– När vi förstod vad studenterna faktiskt hade byggt insåg vi att det här är något helt unikt. Därför ville vi, tillsammans med Mantorp Park, uppmärksamma El:Mer med en utmärkelse som världens första elektrohydrauliska lowrider, säger Paul Bogatir, initiativtagare till EVDArenas utställning.

En bil som hoppar

Det som särskilt fångade publikens uppmärksamhet var fordonets hydrauliska framupphängning, som gör att bilen bokstavligen kan hoppa.

– Det är nog den mest synliga funktionen. Den gör bilen rolig att visa upp, men bakom den ligger mycket arbete med både dämpning och styrning, säger Love Egedius, som läser till civilingenjör i maskinteknik på LiU.

El:Mer kombinerar flera tekniska lösningar: elmotorer med remutväxling, ett programmerat styrsystem, LED-belysning och en ovanlig däckkombination med breda dragsterdäck bak och formula-slicks fram. Tillsammans bildar det ett bygge som sticker ut visuellt och tekniskt.

En person som kör en racerbil på en racerbana. Teiksma Buseva

Från verkstad till publik

Projektet är resultatet av ett nära samarbete inom M-verkstan, där studenter själva driver utvecklingen från idé till färdig prototyp. Arbetet har pågått parallellt med studierna och omfattat allt från konstruktion och programmering till testning.

– Vi har lagt ner många timmar i verkstan. Det har varit mycket problemlösning längs vägen, men också väldigt roligt, säger Björn Ljunggren.

Samarbetet med industrin, genom HHK och EVDArena, har också varit en viktig del. Genom workshops och gemensamma aktiviteter har studenterna fått inblick i verkliga tillämpningar och aktuella utmaningar i branschen.

Teknik som inspirerar

Besökarna fick uppleva fordonet i rörelse och samtidigt möta studenterna som byggt det. Att få sitta i bilen när den höjdes och sänktes var särskilt uppskattat. För många barn blev det ett första möte med teknik på nära håll.

– Vi hoppas att det kan väcka nyfikenhet. Att man ser att det går att bygga saker själv och att teknik kan vara både kreativt och kul, säger Björn Ljunggren.

Läs mer om eventet

En grupp människor som står runt en racerbil. Fotograf: Teiksma Buseva

LiU Formula Student

Även teamet LiU Formula Student var på plats och visade upp sin racerbil från förra året, och berättade om hur de arbetar tillsammans i projektet – från design och konstruktion till testning och tävling inom Formula Student.

En ung pojke i gul skjorta och svart hatt sitter bredvid ett leksaksflygplan. Fotograf: Teiksma Buseva

Findus

En prisbelönt, studentbyggd och fjärrstyrd flygfarkost som visar att elektriska lösningar också kan fungera i luften. Findus är utvecklad vid Linköpings universitet och vann tävlingen SAE Aero Design i Brasilien. Den kan lyfta upp till 13 kilo.

Under Barnens Motordag på Mantorp Park fick besökarna uppleva EVDArenas utställning “Från depåstopp till pole position: Young and Electric – svenska rekordbrytare”, med några av Sveriges mest uppmärksammade studentprojekt inom teknik och elektrifiering. På plats visades fordon och lösningar som på olika sätt tänjer gränserna för vad som är möjligt – från soldrivna tävlingsbilar som korsat Australien till energieffektiva rälsfarkoster med världsrekord och innovativa studentbyggen från svenska lärosäten.

Utställningen samlade bland annat solbilar från Chalmers Solar Team, Halmstad University Solar Team och JU Solar Team, rälsfarkosten Eximus IV från Högskolan Dalarna samt flera projekt från Linköpings universitet – däribland flygfarkosten Findus och fordonet El:Mer. Tillsammans gav de en konkret bild av hur innovation, lagarbete och elektrifiering omsätts i praktiken.

Om EVDArena

Initiativet bakom utställningen är EVDArena, som arbetar för att göra elektrifiering mer begriplig och tillgänglig. Genom att samla teknik, berättelser och människor i fysiska miljöer vill de skapa förståelse för hur omställningen påverkar samhället – och vilka möjligheter den innebär.
Satsningen är en del av utvecklingen av Electric North och drivs i samverkan mellan aktörer som Region Gävleborg, Hudiksvalls kommun och Hudiksvalls Hydraulikkluster, tillsammans med näringsliv och EU-finansiering. Målet är att synliggöra den kompetens och innovationskraft som finns i regionen – och inspirera fler att engagera sig i framtidens elektrifiering.
En grupp människor som står runt ett tält. Fotograf: Teiksma Buseva
En folkmassa som står runt en bil på en parkeringsplats. Fotograf: Teiksma Buseva

Kontakt

M-verkstan

M-verkstan är en ideell studentförening vid Linköpings universitet som driver en metallverkstad där studenter och anställda kan bygga, reparera och utveckla egna projekt med hjälp av maskiner och handledning

Linköpings universitet
A-huset ingång 15 korridor C
kontakt@m-verkstan.se

Läs mer här: https://www.m-verkstan.se/

LiU Formula Student

LiU Formula Student är en studentförening där studenter varje år designar, bygger och tävlar med en egen racerbil i internationella tävlingar runt om i Europa.

Linköpings universitet
A-huset, Campus Valla
info@liuformulastudent.se

Läs mer här: https://liuformulastudent.se/

Findus

Team Findus är en grupp studenter vid Linköpings universitet som bygger fjärrstyrda flygplan vid sidan av sina studier, drivna av ett gemensamt intresse för flyg, teknik och konstruktion, och tävlar i den internationella tävlingen SAE Aero Design.

Linköpings universitet
A-huset, Campus Valla

Läs mer här: https://www.instagram.com/findus_liu/

Upptäck våra utbildningsprogram

Senaste nytt från LiU

En grupp människor som sitter vid ett bord framför en folkmassa.

Deltagare i FN:s klimatmöten vill se större fokus på genomförande

FN:s klimatförhandlingar kritiseras ofta för att gå för långsamt. En ny studie undersöker vilka förändringar delegater och deltagare vid klimatmötet COP29 vill se. Resultaten visar ett starkt stöd för bättre uppföljning av ländernas klimatåtaganden.

Studenter sitter vid bord med datorer i biblioteket.

Rekordstort intresse för Linköpings universitet när antagningen är klar

Linköpings universitet fortsätter att vara ett av Sveriges populäraste lärosäten. Över 52 600 personer sökte till höstens program och fristående kurser. Av dem har 19 250 personer nu  fått positiva besked.

Neil Lagali vid utrustning för att undersöka ögonen.

Ögonproblem efter covid-19 kan nu förklaras

Mild covid-19 kan ge svåra och långvariga ögonproblem, visar en studie från Linköpings universitet. Studien förklarar också varför det har varit svårt för drabbade att få hjälp. Avvikelserna upptäcks nämligen inte med standardmetoder.