
Hur byggs kreativa och inkluderande samhällen på landsbygden? Vilken betydelse har digitaliseringen på företagsamhet, sysselsättning och regional utveckling på landsbygden? Vilken är lantbrukets roll i framtidens landsbygder? Hur kommer servicen att se ut där? Det är exempel på frågor som kommer att diskuteras.
Josefina Syssner kommer att lyfta visionernas betydelse.
– Jag tror att visioner har en viktig roll. De ger målbilder som man kan utgå ifrån när beslut ska fattas. Jag tycker Sveriges diskussion om landsbygden är lite visionslös. Det finns en paroll om att hela Sverige ska leva, men hurdå? Vad vill vi? En knäckfråga är om politikerna kan eller ska göra något åt detta med urbaniseringen och befolkningskoncentrationen. Själv tycker jag att staten ska använda styrmedel för att möjliggöra för människor att bo på landet och utveckla goda samhällen även där det bor färre människor. Där är jag optimist och tror att det är möjligt.
Urbaniseringstrenden är densamma inom flera EU-länder. Där diskuterar man också landsbygdens framtid. Men på två punkter skiljer sig diskussionerna åt, påpekar Josefina Syssner. Sverige har en geografi där delar av landet länge varit mycket glesbefolkat, till skillnad från exempelvis Holland. Där finns en jämförelsevis tät befolkning även i de mindre befolkade delarna.
– Urbaniseringen får allvarligare konsekvenser i Sverige.

– Glesbygdsfrågorna får en annan spets då, samhället måste lösa servicen.
Huvudtalare vid symposiet är Åsa Johansson och Tomas Werngren. Åsa Johansson är ordförande för SABO (Sveriges allmännyttiga bostadsföretag). Hon kommer att tala om allmännyttans roll som samhällsbyggare utanför tillväxtregionerna. Tomas Werngren är vd för Kommuninvest och talar om hur kommunerna ska klara sina välfärdsuppdrag i framtiden. Dessutom deltar flera forskare från olika universitet, däribland LiU.
– Ett 50-tal deltagare är anmälda, de flesta är politiker, tjänstemän, experter och forskare inom samhällsbyggnadsområdet. Min förhoppning är att vi får ett reflekterande och öppet samtal mellan forskare och de som jobbar strategiskt med samhällsbyggnad, att de perspektiven får mötas. Och att alla ska åka därifrån lite klokare, säger Josefina Syssner.
Tid: 24-25 maj
Plats: Vadstena
Vadstena Forum