Innovationer från Linköpings universitet används i många delar av samhället. De ger oss bättre hälsa och mer miljövänlig energi. De används för att producera musik till världsartister. Med nanoteknologi kan vi nu också börja tillverka kläder som ändrar storlek för att passa bäraren.
LiU är känt för att samverka mycket och brett, både inom universitetet och med samhället runtomkring. Det skapar fina förutsättningar för innovationer som kommer till verklig nytta.Innovationer från LiU
Visste du att den första digitala hörapparaten utvecklades vid LiU? Det gjorde även visualiseringsbordet som i dag används på sjukhus, museer och science center över hela världen. Och utan datakomprimering med ursprung vid LiU skulle vi inte ha några strömningstjänster.
Visualiseringsbordet visar det vi inte kan se
Med visualiseringsbordet kan användaren själv utforska människokroppen i 3D, intill minsta muskel och skelettdel. Bordet liknar en jättestor smartphone med tryckkänslig skärm. Det skapades 2010 i nära tvärvetenskapligt samarbete mellan LiU och andra aktörer, bland andra företaget Sectra som tog det till marknaden. Nu används det över hela jorden – för att genomföra virtuella obduktioner, utforska 3D-skannade mumier på museer och göra vårdstudenter redo för sitt uppdrag. Medicinska fakulteten vid LiU var först i världen med att använda visualiseringsbordet i undervisning och det finns förstås också på Visualiseringscenter C i Norrköping.