Männskor som går, bilden är suddig.
Konferens

Konferens för beredskapshistoriskt nätverk

Välkommen till nätverkets första konferens

Konferensen inleds 11 december klockan 12:00 med lunch.

Detaljerat program för hela konferensen (PDF).

Session 1

Vi startar efter lunch klockan 13:00 med sessioner som är uppbyggda av korta presentationer på 8 minuter var. Presentationerna handlar om aktuella beredskapshistoriska projekt som pågår vid olika lärosäten.

Klockan 14:30-14:50 är det fikapaus.

Session 2

Session två inleds klockan 14:50 och pågår till 16:30. Även denna del av konferensen är uppbyggd av korta presentationer på 8 minuter.

Diskussion

Klockan 16:30-17:00 ges tid för diskussion och och prat om framtidsplaner för nätverket.

Post-symposium

Vill du fortsätta att nätverka på kvällen? Vi ses klockan 17:30 se nedan:

Praktisk information

Buss till Campus Valla

Från Linköping Resecentrum till Campus Valla tar du dig smidigast antingen med buss nr 4 mot Lambohov (gå av vid hpl Nobeltorget), eller buss nr 12 mot Lambohov (gå av vid hpl Mäster Mattias väg). Resan tar ca 20 min. Läs mer om tider och priser på Östgötatrafikens webbplats, eller ladda i deras app.

Hitta lokalen

Campus Valla har en interaktiv karta, så här hittar du till lokalen TEMCAS, som ligger i TEMA-huset (obs i CFP angavs en annan lokal, men det är alltså TEMCAS som gäller)

Lunch

En enkel vegetarisk lunch kommer att serveras i TEMCAS från klockan 12:00. Om du inte har meddelat matpreferenser eller allergier, gör det till marie.cronqvist@liu.se.

För dig som vill fortsätta att nätverka på kvällen:

Post-symposium - separat anmälan krävs

Vill du fortsätta nätverka efter konferensen? Från ca klockan 17:30 ses vi på De Klomp.

Restaurangen ligger nära Linköping resecentrum och du betalar din mat och dryck själv.

Denna del är till för dig som vill förlänga konferensen med en kvällsaktivitet.

Meddela filip.smedberg@liu.se senast 1/12 så vi vet hur många som vill vara med.

Nätverkets webbsida