24 februari 2022

Linköpings universitet vill visa sin solidaritet med det ukrainska folket och landets demokrati med anledning av Rysslands pågående invasion av Ukraina.

Ukrainas flagga Fotograf: Vasenka Photography CC BY 2.0
Universitetsledningen har under dagen aktiverat en särskild arbetsgrupp för att noga följa läget och kartlägger just nu universitetets kontakter med Ukraina, Ryssland och andra länder i regionen.

– Vi prövas alla i tider av kris och nu krävs det att vi samfällt står upp för våra grundläggande värderingar, demokratins värde och universitetens frihet, säger rektor Jan-Ingvar Jönsson. Vi vill också visa vårt stöd för regeringens kraftfulla fördömande av Rysslands invasion av Ukraina.

Senaste nytt från LiU

En man och en kvinna skakar hand framför en staty.

Nytt AI-samarbete stärker regionen

Partnerskapsprogrammet inom AI Academy vid Linköpings universitet ska hjälpa företag och organisationer med kompetensutveckling för att använda AI på ett effektivt sätt. Först ut i den nya samarbetsformen är Länsförsäkringar Östgöta.

En grupp människor står på ett trädäck.

Molekylärmedicinsk forskning får långsiktig finansiering

Wallenberg centrum för molekylär medicin (WCMM) vid LiU får nu förlängd finansiering fram till år 2039 från Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse. Det gör det möjligt att bygga vidare på tio års framgångar och rekrytera nya forskande läkare.

man som håller upp en stol.

Målaren som blev doktorand

Familjelivet kom tidigt för doktoranden Petter Alsén. Tätt efter gymnasiet stod det klart att han skulle bli pappa, och han började jobba som målarlärling i byggbranschen. Nio år senare ringde han till chefen.