24 februari 2022

Linköpings universitet vill visa sin solidaritet med det ukrainska folket och landets demokrati med anledning av Rysslands pågående invasion av Ukraina.

Ukrainas flagga
Fotograf: Vasenka Photography CC BY 2.0
Universitetsledningen har under dagen aktiverat en särskild arbetsgrupp för att noga följa läget och kartlägger just nu universitetets kontakter med Ukraina, Ryssland och andra länder i regionen.

– Vi prövas alla i tider av kris och nu krävs det att vi samfällt står upp för våra grundläggande värderingar, demokratins värde och universitetens frihet, säger rektor Jan-Ingvar Jönsson. Vi vill också visa vårt stöd för regeringens kraftfulla fördömande av Rysslands invasion av Ukraina.

Senaste nytt från LiU

en man och en kvinna med frack och festklänning

Paret som var med från början förklarar LiU:s framgång

LiU gav dem först möjligheten att leva tillsammans. Sen fick de möjligheten att utvecklas och göra sina karriärer. Karin Fälth Magnusson och Karl-Eric Magnusson har sett LiU växa och lyckas.

Per Frankelius och Karolina Muhrman står framför en skärm och föreläser.

I Smaklabbet möts idéer om framtidens mat

Smarta traktorer som harvar och drönare som hittar ogräs. I takt med klimatförändringarna utmanas matproduktionen. Hur kan tekniken hjälpa oss, och hur kommer maten att smaka? I Smaklabbet utforskas framtidens livsmedel.

Jonas Rohdin, Steve Lien, Martin Vikblad och Chipo Ziyambe.

LiU och Stanford utvecklar drönarteknik för skogsbrandsövervakning

Studenter från Linköpings universitet och Stanford har utvecklat en drönare som kan hjälpa brandmän att bekämpa skogsbränder på ett säkrare och smartare sätt.