22 september 2025

I samband med årets EAIE-konferens i Göteborg arrangerade LiU en uppskattad Partner Day för representanter från partneruniversitet världen över. Evenemanget samlade omkring 60 deltagare från bland annat Frankrike, Kanada, Ukraina, Storbritannien, Belgien, Österrike, Spanien, USA, Italien, Nederländerna, Taiwan och Korea.

Gruppbild av deltagare på en konferens i en utomhustrappa

Flera av gästerna anlände redan en dag i förväg och fick uppleva en guidad stadsvandring i Linköping, följt av en gemensam middag – en uppskattad start på besöket.

Dagen inleddes med ett officiellt välkomnande av prorektor Karin Axelsson. Därefter delade flera internationella studenter med sig av sina erfarenheter av att studera vid LiU, följt av en presentation om universitetets verksamhet och det stöd som erbjuds inresande studenter. LiU tar varje år emot cirka 800 utbytesstudenter, och under sommaren deltog över 200 studenter i LiU Summer Academy.

Efter en rundvandring på campus och lunch på Universitetsklubben erbjöds deltagarna parallella eftermiddagsspår, arrangerade av respektive fakultet. Dessa innehöll introduktioner, ämnesspecifika pass och laboratoriebesök. Även universitetsövergripande partners fick möjlighet att fördjupa sig i valda områden.

Till eftermiddagens fika bjöds både inresande och utresande studenter in, vilket ledde till livliga samtal och nya kontakter – ett av dagens mest uppskattade inslag. Hela dagen var ett samarbete mellan fakulteterna och Internationella enheten och modererades av internationaliseringsdirektör Maria Engelmark. Dagen avslutades med middag på ÖK Smak & Tak.

På nästa morgon reste deltagare och LiU-personal med gemensam buss till Göteborg för att delta i den 35:e upplagan av EAIE-konferensen, som i år samlade över 7 000 deltagare. EAIE (European Association for International Education) arbetar bland annat för möjliggöra internationalisering inom högre utbildning. En del av arbetet är en årlig konferens där internationella koordinatorer från lärosäten världen över har möjlighet att mötas.

Responsen från deltagande partners var genomgående mycket positiv. Partner Day visade sig vara ett värdefullt tillfälle att stärka relationer, ge inblick i LiU:s verksamhet och skapa nya kontakter inför framtida samarbeten.


Partner Day i bilder

Kontakt

Vill du veta mer om LiUs Partner Day och vilka universitet vi har utbyten med?

Kontakta oss gärna på partnerday2025@liu.se

Läs mer om EAIE på https://www.eaie.org/

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Johanna Rosén.

Johanna Rosén invald i Kungliga vetenskapsakademien

Linköpingsprofessorn Johanna Rosén har blivit invald som ny ledamot i Kungliga vetenskapsakademien, KVA, i klassen för tekniska vetenskaper. Hon är en av fem nya ledamöter.

För tidigt födda barn

Hälsofonden – 30 år av stöd till medicinsk forskning

I 30 år har Hälsofonden bidragit till medicinska forskningsprojekt i Östergötland. Medicinsk forskning ger stor utdelning i form av bättre vård och behandlingar, men är resurskrävande. Forskare vittnar om att stödet är mycket värdefullt.

Person (Twan Bakker) som står böjd framför en magnetkamera.

Visualisering av blodflöde vässar konstgjort hjärta

Med hjälp av magnetkameror har forskare vid LiU undersökt blodflödet i ett konstgjort hjärta i realtid. Resultaten gör det att möjligt utforma hjärtat så att risken för blodproppar och nedbrytning av röda blodkroppar minskar.