09 mars 2026

Max Johansson försvarade framgångsrikt sin doktorsavhandling med titeln “Modelling, Control, and Optimization of Fuel Cell Hybrid Trucks” den 6 mars.

Hans handledare var professor Lars Eriksson, Linköpings universitet. Opponent var professor Anna Stefanopoulou, University of Michigan.

Disputationen

Image not found

Mer information

Senaste nytt från LiU

En närbild på en person som bär en blå skjorta.

Magnus Falk tar AI in i hudcancerdiagnostiken

Hudcancer är en av de cancerformer som ökar mest i Sverige. För Magnus Falk handlar forskningen om att göra det lättare att upptäcka melanom i tid – med hjälp av AI i primärvården.

En grupp människor som står i ett rum.

LiU centralt när Sverige stärker sin position inom AI-forskning

LiU är ett av fyra svenska lärosäten som står bakom den nya svenska enheten inom nätverket European Laboratory for Learning and Intelligent Systems (ELLIS). Den 15 oktober invigdes den nya enheten.

En man står framför en projektorskärm och slår ut med armarna.

”Många äldre vill fortsätta arbeta men får inte chansen”

Pensionsåldern höjs och svenskarna förväntas arbeta längre. Men är arbetsmarknaden öppen för äldre? Samtidigt vet vi förvånansvärt lite om vilka hinder äldre möter på arbetsmarknaden. Det visar LiU-forskarnas kunskapsöversikt om ålderism.