28 november 2025

Forskningskonferensen PATT samlar varje år internationella forskare inom teknikens didaktik. Den 15 till 18 juni 2026 genomförs konferensen för 43:e gången, och denna gång i Sverige, närmare bestämt på LiU, Campus Norrköping. Konferensens tema är Technology Education Across Boundaries.

Kursbild-Handledning och handledningsmetodik Fotograf: Peter Modin
Konferensens huvudsakliga målgrupp är forskare, men även lärare med intresse för teknikdidaktisk forskning kan ha stor behållning av konferensen. För att möjliggöra för lärare att delta kommer CETIS skapa 10 deltagarplatser per dag för lärare under två av konferensens dagar, preliminärt måndag 15/6 och tisdag 16/6. Under dessa dagar kommer deltagande lärare få följa konferensens ordinarie program och ta del av presentationer av aktuell forskning. Lunch och fika på förmiddagen och eftermiddagen bjuder vi på. Vi avser också att lägga in en gemensam samling för deltagande lärare i slutet av varje dag för att diskutera innehåll och möjlighet att ta med sig erfarenheterna in i klassrummet.

Anmälan för lärare öppnar i februari på CETIS webbplats. Läs mer om konferensen på PATT 43, Pupils' Attitudes Towards Technology Conference - Linköping University

Senaste nytt från LiU

Man och en kvinna på en utställning med en självkörande buss.

Stora planer för nya självkörande bussar på campus

I sex år har de självkörande bussarna rullat på campus i forskningsprojektet Ride the future. Nu är det dags att lägga i en ny växel.

En kvinna sitter i snön med en handväska.

Politisk polarisering hinder för mer hållbara transporter

Tåg och flyg har blivit en del vårt polariserade samhällsklimat och politiska låsningar hindrar utvecklingen mot ett mer hållbart transportsystem. Den analysen görs i en doktorsavhandling från LiU.

En man står framför en byggnad.

Digitala tjänster kan öka utanförskap i utsatta områden

När myndigheter inför digitala tjänster är ett mål att förbättra tillgängligheten för medborgarna. Men för boende i utanförskapsområden kan det skapa nya hinder för integration. Det visar en doktorsavhandling från LiU.