21 augusti 2026

Charlotta Nordlöf är ny föreståndare för CETIS. Med mångårig erfarenhet från verksamheten och en bakgrund som biträdande föreståndare tillträdde hon sin nya roll i augusti.

Lotta Nordlöf med en mikrofon i handen. Fotograf: Katarina Rehder
Charlotta Nordlöf - ny föreståndare på CETIS

I augusti i år tog Charlotta Nordlöf över som föreståndare för CETIS efter Claes Klasander som har haft uppdraget sedan 2013.

Charlotta och Claes håller i CETIS inspirationsmaterial.
Charlotta och Claes på STEM-UP i Lund.

Charlotta har under flera år varit verksam inom CETIS som biträdande föreståndare och som projektledare under sin tid som doktorand. Bland annat har hon ansvarat för CETIS gymnasienätverk, medverkat i framtagningen av inspirationsmaterial samt haft huvudansvaret för både de konferenser som CETIS deltagit i, och egna arrangerade konferenser.

Claes Klasander finns kvar inom verksamheten som biträdande föreståndare, och projektledare med bland annat ansvar för några av CETIS inspirationsmaterial och ansvarig för CETIS medverkan på konferenser och mässor. Han kommer fortsätta att föreläsa och inspirera kring teknikundervisning och teknikämnet.

CETIS säger, välkommen Charlotta och stort tack till Claes!


CETIS - i teknikämnets tjänst

CETIS startade år 1993 och utsågs 1996 av regeringen till nationellt resurscentrum med mål att höja statusen på teknikämnet, stötta lärare och arbeta för likvärdig teknikundervisning från förskola upp till gymnasiets teknikprogram.

För CETIS är samverkansuppdraget viktigt. Att hitta kontaktytor, nå olika målgrupper, använda våra egna och våra partners styrkor, uppnå gemensamma mål på ett starkare sätt. Det möjliggör större kunskapsspridning och flera inspirerande tankegångar gentemot målgrupperna.

Vi har under många år arbetat tillsammans med flera aktörer. Projekten har haft olika karaktärer, till exemepl konferenser, rapporter, fortbildningsinsatser, skolmaterial, lärarhandledningar till filmer, jubileumsprojekt, kursplanerevisioner. Vi tar gärna emot idéer för att förverkliga sådant som gör den svenska teknikundervisningen bättre.

Senaste nytt från LiU

En närbild av en fluga på en vit yta.

Sociologiska metoder ska ge nya perspektiv på flugans hjärna

Hur hänger nervcellerna i en bananflugas hjärna samman? Det ska Carl Nordlund vid Linköpings universitet undersöka med kunskap och verktyg från sin forskning om sociala nätverk.

En manlig läkare med glasögon som tittar in i en kuvös.

De vill ge för tidigt födda barn en bättre start i livet

Svensk sjukvård räddar i dag allt mindre och skörare barn. Forskare i Linköping vill förstå hur hjärnan och blodcirkulationen påverkas när livet börjar flera månader för tidigt. Till sin hjälp har de en specialbyggd kuvös.

En grupp människor som sitter runt ett bord med bärbara datorer.

Utvecklar framtidens AI-styrda drönarsvärmar

Studenter och doktorander utforskade hur AI-styrda drönarsvärmar kan samordna sökinsatser och fatta egna beslut. I en internationell utvecklingstävling testade de lösningar med potential att användas inom både försvar och krishantering.