I augusti i år tog Charlotta Nordlöf över som föreståndare för CETIS efter Claes Klasander som har haft uppdraget sedan 2013.
Charlotta har under flera år varit verksam inom CETIS som biträdande föreståndare och som projektledare under sin tid som doktorand. Bland annat har hon ansvarat för CETIS gymnasienätverk, medverkat i framtagningen av inspirationsmaterial samt haft huvudansvaret för både de konferenser som CETIS deltagit i, och egna arrangerade konferenser.
Claes Klasander finns kvar inom verksamheten som biträdande föreståndare, och projektledare med bland annat ansvar för några av CETIS inspirationsmaterial och ansvarig för CETIS medverkan på konferenser och mässor. Han kommer fortsätta att föreläsa och inspirera kring teknikundervisning och teknikämnet.
CETIS säger, välkommen Charlotta och stort tack till Claes!