Adam Fager, tidigare student på ITM-programmet, hoppade på ett traineeprogram efter examen och jobbar idag på företaget Infor där han jobbar mycket med designfunktioner, testning och kodning i ett affärssystem.

Var jobbar du och vad gör du på ditt jobb?

Leende blond man med glasögon. Gul tegelvägg i bakgrunden
– Jag hoppade på ett traineeprogram på företaget Infor som varade under ett år och jobbar i dag i rollen som Business Analyst, Associate. Infor fokuserar på molnbaserade affärssystem med verksamhet över hela världen.
– Mitt arbetsområde är med affärssystemet M3, som hanterar processflödet från produktutveckling och kvalitetssäkring till försäljning och betalning. Jag sitter med finansdelen av systemet med fokus mot reskontra. I mina arbetsuppgifter ingår kravhantering av ny funktionalitet i systemet, exempelvis lagkrav, nyutveckling och felsökning. Jag arbetar mycket med design av funktioner, testning, kodning och att översätta funktionalitet till vad kunderna efterfrågar. Det är mer en teknisk roll, men med inslag av ekonomi. Något som jag tyckte passade perfekt för mig!

Vad är det bästa med ditt jobb?

– Det bästa med mitt jobb är att få arbeta med problemlösning och variation. Eftersom det är ett stort och brett företag kan ingen allt, och det finns alltid möjlighet att utveckla sin kunskap under tidens gång. Det har varit roligt att växa in i rollen och känna sig alltmer självsäker i att lösa problem genom att samla kunskap och samarbeta med kollegor. Man kommer med nya perspektiv in i företaget som mer seniora kollegor uppskattar!

Vilka är utmaningarna med ditt jobb?

– Samtidigt skulle jag säga att problemlösning också är den största utmaningen, eftersom man ibland kan känna sig fast eller missa en viktig detalj för att komma vidare. Hela arbetsprocessen kan ske under en lång tid, som kan göra att man tidigt kan känna att alla pusselbitar inte hamnat rätt.

Hur såg din väg in i arbetslivet ut?

– Min väg in i arbetslivet var relativt smidig. Jag började söka jobb några månader innan examen och fick god återkoppling från flera företag. Övergången till arbetslivet gick bra, och jag märkte att företagen jag sökte var mycket intresserade av det masterprogram jag hade gått. Jag har även hört flera gånger att det är ett väldigt relevant utbildningsval!

Varför valde du just din utbildning?

– Jag valde min utbildning eftersom jag ville kombinera min kandidatexamen inom ekonomi och verksamhetsutveckling med ett mer tekniskt område. ITM-programmet blev en naturlig fortsättning, och jag visste redan något år innan att jag ville läsa en master.

Vad var det bästa med utbildningen?

– Utbildningen gav mig en god förståelse för samspelet mellan människa, verksamhet och IT, vilket jag har haft stor nytta av i min nuvarande roll. Att programmet hade studenter från olika bakgrunder skapade dessutom givande diskussioner och nya perspektiv. Jag hade praktik under utbildningen och var även i väg på utbytestermin i Vietnam.
– Programmet ger också en god inblick i hur det kan se ut när man kommer ut i arbetslivet. Något jag haft till användning av i min roll är analysförmågan jag fick under utbildningen, en stor del av det jag gör är att kunna tänka ur andras perspektiv, potentiella problem som uppstå och hitta bästa sättet att hantera det.

Hur såg ditt studentliv ut?

– Under studietiden kombinerade jag studierna med arbete på studentklubben Flamman och ett extrajobb. Det krävde en del planering, men i slutändan var jag väldigt nöjd med att ha kunnat balansera allt. Att lära känna massa olika studenter gjorde det extra roligt!

Vad är ditt tips till andra som funderar på att läsa masterprogrammet i IT och management?

– Mitt tips är att hitta ett intresse för hur utbildningen kan kopplas till det du vill arbeta med i framtiden. Programmet öppnar dörrar till många olika roller och ger möjligheten att fördjupa sig inom det som intresserar just dig. Att ha en generell bild om vad du vill arbeta med kan ge extra motivation under programmets gång!
– Programmets struktur liknar dessutom hur det fungerar på en arbetsplats – det finns en tydlig baktanke med upplägget, så ta vara på det!

Mer om programmet