Namn: Lisa Bergström
Jobb: Supply Chain-konsult på Slimstock
Utbildning: Kandidatprogram i samhällets logistik
Hej Lisa! Du har läst Samhällets logistik, berätta varför valde du just det?
Jag hade tidigare arbetat med logistik och ville fortsätta utvecklas inom området. Samtidigt ville jag fördjupa mina kunskaper inom den tekniska delen för att kunna bidra till att lösa företags logistikutmaningar på ett effektivt sätt. Jag var också intresserad av att fördjupa mig i hållbarhet inom logistik, och programmet erbjöd flera valbara kurser som jag valde att läsa för att bredda mina kunskaper inom detta område.
Vad var roligast och vilka kunskaper har varit mest värdefulla för dig?
Ett bra studentliv i kombination med en bra utbildning. Jag tycker att programmet var otroligt givande och gav en stabil grund att stå på i arbetslivet. Kombinationen av teori och tekniskt arbete var verkligen värdefullt!
Om du skulle beskriva programmet för någon som funderar på att läsa det, hur skulle du beskriva det?
Utbildningen är inriktad på att förbereda dig för framtidens roll som logistiker. Oavsett vilken riktning du väljer att ta inom logistik, kommer du att vara rustad att hantera olika utmaningar. Du får både teknisk och teoretisk kompetens, vilket ger en bra grund för att arbeta inom området.
Kan du berätta om vad du jobbar med idag och hur din utbildning har påverkat din karriär?
Idag arbetar jag som Supply Chain-konsult på Slimstock, där vi arbetar med ett påfyllnadssystem som optimerar lagerhantering för företag. Min roll innebär att implementera systemet för nya kunder och bidra till vidareutveckling för befintliga kunder. Systemet bygger på SQL och logistikformler som jag lärde mig under utbildningen och har stor nytta av i mitt tekniska arbete idag. Framför allt har utbildningen gett mig en djupare förståelse för hela Supply Chain och de olika utmaningarna företag kan möta, vilket är avgörande när man arbetar med logistikutmaningar hos kund!
Tidigare har jag jobbat som Supply and Demand Manager på ett klädföretag, där jag hade stor nytta av all optimeringsteori inom logistik. Jobbet handlade mycket om att effektivisera hela logistikkedjan. Jag var även med i ett lagerflyttningsprojekt, där kurserna jag läst inom lagerhantering och optimering var väldigt användbara.
Sammanfattningsvis har utbildningen gett mig en stark grund som har gjort mig självsäker i att fatta beslut och driva logistikprojekt framåt.
Varför vill du ha kollegor från programmet?
Jag känner mig trygg i att de har en solid grund att stå på efter utbildningen. Den är verkligen anpassad för att förbereda en för att arbeta som logistiker när de är färdigutbildade.