Vill du utveckla din filmkompetens och prova nya idéer?
I projektform kan du i den här kursen arbeta fram en dokumentärfilms- eller en hybridfilms idé. I vardagen är det svårt att skapa den där bubblan, som man behöver för att utvecklas som filmskapare. Här får du chansen att utveckla filmprojekt med potential, så att du, efter kursen, har med dig en gedigen produktionsplan och en realistisk syn på finansieringsmöjligheterna.
Arbetsprocess
Tillsammans med andra kursdeltagare utvecklar du din berättelse och arbetar processorienterat i workshopsform. Mellan träffarna får du uppgifter som du vid nästa tillfälle redovisar och på så vis utvecklar de dokument som du behöver produktionsplanering.
Branschnära erfarenheter och teoretiska perspektiv
Vi arbetar branschnära med aktuella frågeställningar om både filmskapande och publikarbete. Du får möta filmutvecklare från regionen, regissörer, producenter, finansiärer, konstnärer och forskare som delar med sig av sina praktiska erfarenheter. Parallellt löper en teoretisk strimma om kunskap och värd(ering), i ett idéhistoriskt perspektiv, ett spår som drivs av en av våra forskare och som även andra av våra fristående kurser deltar i. Vid ett par tillfällen träffas vi på plats för kameragenomgångar, workshops i t.ex. ljud och ljus och annat knutet till det filmiska hantverket.
Som kreatör idag behöver du kunskap i de juridiska och ekonomiska förutsättningarna för filmproduktion. Du måste också ha en tanke på vilken publik din film riktar sig till och tidigt försöka nå den. Du jobbar med dessa frågor projektorienterat, så att just din filmberättelse styr vad du måste undersöka och fördjupa dig i.
För vem passar kursen?
Du behöver tidigare erfarenhet av filmproduktion och filmregi eller närliggande områden. Kanske är du poet, fotograf, målare, musiker eller journalist? Eller är du en influencer som vill fördjupa dig i det dokumentära och dess arbetsredskap? Det finns ingen anledning att krympa narrativet till endast film. Du får gärna gå på tvären. Kanske behöver din film ackompanjeras av en bok, en utställning eller något annat?
Kursen går på halvfart och delvis på distans med ett antal schemalagda träffar på plats för att bland annat också gå igenom kamerateknik, ljudarbete och redigering.