Kursen ges på engelska. Se engelskspråkiga sidan för beskrivning.
Den artificiella intelligensens etik
7.5 hpDen artificiella intelligensens etik, 7.5 hp
Våren 2025, Halvfart, Ortsoberoende
Den artificiella intelligensens etik, 7.5 hp
Våren 2025, Helfart, Linköping
Den artificiella intelligensens etik, 7.5 hp
Hösten 2025, Helfart, Linköping
Den artificiella intelligensens etik, 7.5 hp
Hösten 2025, Halvfart, Ortsoberoende
Den artificiella intelligensens etik, 7.5 hp
Våren 2026, Halvfart, Ortsoberoende
Den artificiella intelligensens etik, 7.5 hp
Våren 2026, Helfart, Linköping
Lars Lindblom
Kursansvarig berättar
Lars Lindblom berättar om kursens innehåll och fokus. Varmt välkommen att söka!
Möt studenten Micael Frideros
Varför valde du att gå kursen?
När jag för tio år sedan började intressera mig för utvecklingen inom AI-området valde jag fördjupa mig i ämnet genom att gå en stor mängd kurser, både vid svenska och internationella lärosäten och vid företag som Google. Ju mer jag läste, desto mer övertygad blev jag att AI-teknikens potential. All teknik kan både brukas och missbrukas – och kraftfullare teknik innebär, på gott och ont, större konsekvenser. Som jag ser det har AI potential att utvecklas till en av de mest kraftfulla tekniker som mänskligheten någonsin har skapat (kanske den kraftfullaste?). Därmed följer en stor mängd etiska och filosofiska frågor, som både är mycket intressanta och mycket viktiga. En kurs som denna är ett utmärkt sammanhang att fundera, reflektera och diskutera dessa frågor!
Vad var det bästa med kursen?
I mina ögon har kursen många styrkor – givetvis ämnet, men också upplägget, som låter studenterna fördjupa sig i någon frågeställning som de tycker är särskilt intressant. För min del valde jag att studera hur inställningen reglering av AI skiljer sig mellan olika regioner (EU, Kina och USA) – och mellan olika amerikanska administrationer (Obama vs Trump).
Om någon frågar dig om kursen, vad skulle du säga då?
Läs den! AI-tekniken utvecklas fortfarande mycket fort – och blir allt kraftfullare. Därmed blir det allt viktigare att reflektera över tekniken och dess konsekvenser!
Berätta om vad du gör idag.
Idag är jag doktorand inom AI-strategier, följeforskare i ett AI-projekt och biträdande föreståndare för LiU:s Plattform AI – en struktur som stödjer AI-utvecklingen vid hela universitetet.
"Läs kursen! AI-tekniken utvecklas fortfarande mycket fort – och blir allt kraftfullare. Därmed blir det allt viktigare att reflektera över tekniken och dess konsekvenser!"
- Micael Frideros