Emma Ferhango.
Fotograf: Fernando Illezca
Seminarium

Flytande Rötter, mjuk betong

Ett seminarium i projektet: Kommunikationsallians inom området migration och integration (REMESO)

Emma Dominguez

Konstnär baserad i Stockholm, uppväxt i arbetarklassområdet Alby Botkyrka, Sverige.

I sitt arbete ifrågasätter hon ofta vilka berättelser och kroppar som kan ta plats i det offentliga rummet utan att bli ifrågasatta, utsatta för våld eller osynliggjorda av hegemoniska strukturer i samhället.

Hennes medium varierar mellan foto, video och installationer men kan också ta form i kollektiva processer baserade på föreställningen "Useful Art". Ett centralt tema i hennes konstnärskap är det svenska miljonprogrammet.

Det är min utgångspunkt för orientering i mina frågor om narrativ och kroppar. Vems berättelser hörs i historieskrivningen? Vems perspektiv lyfter vi fram när vi pratar om dessa områden?

Flytande rötter, mjuk betong

I det här seminariet delar Emma Dominguez med sig av sitt konstnärliga forskningsprojekt som hon just nu arbetar med, det heter: Flytande rötter, mjuk betong.

Projektet har sin utgångspunkt i det svenska "Miljonprogrammet", vars arkitektur och fysiska form fungerar som bakgrund för Emmas utforskande av migration; en känsla av rotlöshet och en längtan efter en plats att höra hemma.

Genom konsten försöker jag ge röst åt levda upplevelser av migration, skildrade ur två generationers perspektiv.

Mer information