Det här är en kurs som riktar sig till studenter med annat modersmål än svenska. Det är en distanskurs i svenska för nybörjare – nivå A1 i enlighet med den gemensamma europeiska referensramen för språk. Kursen innehåller uttalsövningar, läsning, muntlig kommunikation, grundläggande svensk grammatik och korta skrivövningar.
Vi träffas en gång i veckan i ett virtuellt klassrum i Zoom. Innan varje Zoom-lektion måste du arbeta med motsvarande kapitel i kursboken Rivstart A1-A2 på egen hand med hjälp av en lektionsguide och förbereda de uppgifter som anges i den. Lektionsguider, förinspelade filmer och annat kursmaterial finns tillgängligt på Linköpings universitets lärplattform Lisam (lisam.liu.se). Utöver materialet i Lisam behöver du införskaffa kursböckerna Rivstart A1-A2 – Textbok (ISBN: 9789127462342) och Övningsbok (ISBN: 9789127462366).
Vi träffas elva gånger i Zoom under kursen (introduktion + 10 kapitel) men närvaro är inte obligatorisk. Istället finns obligatoriska uppgifter som måste slutföras för att bli godkänd på kursen. Kursen avslutas med en muntlig och en skriftlig examination som båda görs online.
För att delta i kursen behöver du en stabil internetuppkoppling (minst 2 Mbit/s) och en uppdaterad dator med (åtminstone) en 13 tums-skärm samt en mikrofon och en webbkamera för att kunna kommunicera med ljud och bild.
Den skriftliga examinationen görs i Inspera och för det behöver du antingen en Windows-dator eller Mac-dator. Chromebooks och Linux-datorer är inte kompartibla med Inspera. Vi rekommenderar inte att man använder en iOS-enhet, exempelvis en iPad, för att skriva en examination i Inspera. Du kan kontrollera att du har rätt operativsystem på din dator eller rätt version av SEB på Insperas hemsida (https://support.inspera.com/hc/en-us/articles/360018510132-System-requirements#h_01FCR3988HB5HXDT78RD4ETQR5).