Som en del i vårt firande vill vi bjuda in dig till en heldag där några av våra främsta forskare presenterar fronten inom sina områden. Du får höra om allt från artificiell intelligens och life science till nya material och utmaningar för ett samhälle i förändring. Dessutom får du möta studenter, doktorander och forskare som berättar om hur det är att plugga vid LiU och varför vetenskaplig forskning är avgörande och hur LiU bidrar till en bättre värld.
Anmälan och praktisk info
Vi vill att du anmäler ditt deltagande i konferensen senast den 5 september. Du hittar anmälningsformuläret här på sidan. Under dagen serverar vi fika och lunch, det är därför viktigt att du utöver namn och kontaktuppgifter också anger eventuella matpreferenser
Om du har behov av ersättning för resa till och från konferensen som äger rum på Campus US i Linköping, ber vi dig att spara kvitton och ta kontakt med Jenny Ewen Waldén efteråt.
Plats: Campus US, Hasselqvistsalen
Datum: Onsdag 26 november 2025
Tid: 08:30 – 17:00
Varmt välkommen!