Vi är alltid redo att diskutera tjänster med personer som är intresserade av att arbeta i, eller samarbeta med, vårt laboratorium. Även om det inte finns någon ledig tjänst just nu, är du välkommen att kontakta oss.

Lediga tjänster

Vi kommer att utlysa fler tjänster framöver, så håll ögonen öppna. Du kan också följa oss på Twitter eller LinkedIn, där vi regelbundet uppdaterar jobbannonser.


Doktorand i materialvetenskap - Mjuk elektronik för kylning

Vi söker en doktorand för ett spännande projekt som syftar till att utveckla en alternativ kylteknik baserad på mjuk elektronisk kylning! Luftkonditionering står för 10 % av den globala elanvändningen och är en av de viktigaste drivkrafterna för den globala tillväxten i efterfrågan på el. Kylsystem med ångkompression dominerar idag marknaden, men de är förknippade med flera problem inklusive kostnad, effektivitet, säkerhet, växthusgaser och utrymme. Detta doktorandprojekt syftar till att utveckla en alternativ kylteknik baserad på mjuk elektronisk kylning. Kombinationen av mjuk elektronik och polymera kalorimaterial kommer att utforskas och utvecklas, med syftet att avsevärt förbättra effektiviteten och adiabatisk temperaturförändring i polymera kalorimaterial. Projektet omfattar ett brett utbud av aktiviteter från material- och konceptutveckling till design, tillverkning och karaktärisering av komponenter. Läs mer här: Doktorand i materialvetenskap - Mjuk elektronik för kylning. Sista ansökningsdag är 21 februari 2025.


Doktorand i Tillämpad Fysik med fokus på Dynamiska Optiska Metaytor

Är du doktorand och vill arbeta med banbrytande forskning inom organisk fotonik och nanooptik? Sök vår doktorandtjänst vid Laboratoriet för Organisk Elektronik (LOE) på Linköpings universitet! Du kommer att delta i vårt spännande ERC-finansierade projekt om dynamiska organiska optiska metasurfaces, med tillämpningar som 3D-videohologram och justerbara plana linser.

På LOE studerar vi ledande organiska material och hybrida system inom tryckt elektronik, bioelektronik och fotonik. Vi är en internationell och samarbetsvänlig miljö med cirka 140 forskare och medarbetare. Som doktorand blir du en del av gruppen Organisk fotonik och nano-optik, under ledning av Dr. Magnus Jonsson. Vår forskning fokuserar på dynamisk fotonik och nanooptik med organiska material som elektriskt ledande polymerer. Forskningen omfattar tillverkning och studier av nanostrukturerade material, med målet att bidra till både ny fundamental förståelse och praktiska tillämpningar som dynamiska metalinser och hologram. Läs mer här: Doktorand i Tillämpad Fysik med fokus på Dynamiska Optiska Metaytor. Sista ansökningsdag är 27 februari 2025.


Postdoktor inom Optiska Metaytor

Ta chansen att bli en del av vår spännande forskningsmiljö! Vi söker nu en postdoktor till gruppen Organisk fotonik och nano-optik som leds av Prof. Magnus Jonsson. Forskningsinriktningar för gruppen inkluderar dynamisk fotonik och nanooptik baserad på organiska material som elektriskt ledande polymerer.

Du kommer att vara del av vårt ERC-projekt som fokuserar på utveckling och studier av dynamiskt reglerbara optiska nanoantenner och metaytor, till exempel baserade på redox-reglerbara material. I korthet kommer forskningen att innefatta tillverkning och studier av olika nanostrukturerade material, med målet att bidra både med ny fundamental förståelse och tillämpningar såsom dynamiska metalinser eller hologram. De detaljerade studierna kommer att designas tillsammans med utvald kandidat. Läs mer om tjänsten här: Postdoktor inom Optiska Metaytor. Sista ansökningsdag är 21 mars 2025.


Allmänna frågor och examensarbeten

För allmänna frågor eller om du är intresserad av att göra examensarbete i organisk elektronik, kontakta gärna gruppledarna direkt (se LOE:s kontaktsida).


Kontakt