18 september 2019

En diskussion om utmaningar med hur digitaliseringen kan bidra till mer kundorienterade offentliga verksamheter och till ökad konkurrenskraften för svenskt näringsliv.

Digitalisering handlar inte bara om teknik. För att man ska få ut effekterna av digitalisering behöver man dessutom definiera system i vilken all denna data ska användas och som tillåter att man kan leda, styra, mäta och följa upp verksamheten mot en högre grad av kvalitet, effektivitet, hållbarhet, kundnytta och samhällsnytta.

Ladda ner och läs vårt white paper om digitalisering (pdf)




Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Porträtt (Gustaf Hendeby).

När forskning och försvar flyter samman

Spänt politiskt läge i världen, krig i Europa och ett vardagsliv med allt fler hot mot vår säkerhet – vad gör då forskningen? Mer än vad du kanske tror och det kommer att bli mer. Försvarsforskningen är mer aktiv än någonsin.

Män som besöker LiU.

De första M-teknologerna vet hur M:et kom på plats

De var några av de första studenterna på M-linjen vid Linköpings tekniska högskola, LiTH. Nu ordnar de ett jubileum för maskinteknologerna under åren 1969−1975. Och de får hjälp av dagens M-studenter.

Pristagaren: "Genetik är lite som Vilda västern"

Colm Nestor har utsetts till 2025 års mottagare av Onkel Adams pris för framstående forskning vid Medicinska fakulteten. Han forskar om genetiska förklaringar till varför autoimmuna sjukdomar och infektioner drabbar kvinnor och män i så olika grad.