18 september 2019

En diskussion om utmaningar med hur digitaliseringen kan bidra till mer kundorienterade offentliga verksamheter och till ökad konkurrenskraften för svenskt näringsliv.

Digitalisering handlar inte bara om teknik. För att man ska få ut effekterna av digitalisering behöver man dessutom definiera system i vilken all denna data ska användas och som tillåter att man kan leda, styra, mäta och följa upp verksamheten mot en högre grad av kvalitet, effektivitet, hållbarhet, kundnytta och samhällsnytta.

Ladda ner och läs vårt white paper om digitalisering (pdf)




Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En närbild på en kvinna som bär en kofta.

Plikt och tacksamhet bakom studieflit

En känsla av tacksamhet mot föräldrarna för deras uppoffringar och en önskan om att lyckas och ge något tillbaka. Det är starka drivkrafter vid studier för högpresterande ungdomar med migrationsbakgrund, visar en studie från LiU.

En man med glasögon talar till en grupp människor.

En nationell kraftsamling för AI behövs NU

I en debattartikel i Dagens Industri lyfter LiU, tillsammans med KTH och Chalmers, behovet av en samordning och kraftsamling för att ta en ledande roll inom utvecklingen av AI.

En kvinna står framför en kyl med grönsaker.

Framtidsvisioner för hållbar matkonsumtion

Maten vi äter tär på planeten och människors hälsa, och därför är det nödvändigt att förändra vad vi lägger på tallriken. Men för konsumenten är det inte helt lätt att äta hållbart. Omställningen kräver därför förändringar på fler nivåer.