18 september 2019

En diskussion om utmaningar med hur digitaliseringen kan bidra till mer kundorienterade offentliga verksamheter och till ökad konkurrenskraften för svenskt näringsliv.

Digitalisering handlar inte bara om teknik. För att man ska få ut effekterna av digitalisering behöver man dessutom definiera system i vilken all denna data ska användas och som tillåter att man kan leda, styra, mäta och följa upp verksamheten mot en högre grad av kvalitet, effektivitet, hållbarhet, kundnytta och samhällsnytta.

Ladda ner och läs vårt white paper om digitalisering (pdf)




Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En man i svart polotröja.

Markus Heilig blir gärna motbevisad

Berättare med passion för folkbildning. Föreståndare för en av LiU:s starkaste forskningsmiljöer. Och läkare. Markus Heilig forskar om hjärnans biologi vid beroende, och har alltid hela människan för ögonen.

En pojke leker med en hund på golvet.

Lek ger starkare relation med hunden

Att leka lite extra med sin hund förbättrar det känslomässiga bandet mellan ägare och hund visar en ny studie från LiU. Däremot gav inte träning samma resultat. Studien är relevant för alla hundägare, både de med unga och vuxna hundar.

En närbild på en kvinna som bär en kofta.

Plikt och tacksamhet bakom studieflit

En känsla av tacksamhet mot föräldrarna för deras uppoffringar och en önskan om att lyckas och ge något tillbaka. Det är starka drivkrafter vid studier för högpresterande ungdomar med migrationsbakgrund, visar en studie från LiU.