Institutionen för biomedicinska och kliniska vetenskaper (BKV) ser det som angeläget att öka det vetenskapliga utbytet både nationellt och internationellt

Affiliering innebär att institutionen, utan att anställa, anknyter ledande lärare och forskare från andra lärosäten eller nära kopplade verksamheter till sig genom affiliering. Nära kopplade verksamheter kan exempelvis vara sjukvårdsregioner eller samarbetspartners inom industrin. Syftet med affilieringen är att vidga universitetets och den affilierades kontaktnät och på så sätt utveckla undervisning och forskning, vilket gagnar båda parter. Kompetenskravet för att ansöka om att bli affilierad forskare är avlagd doktorsexamen. Affilieringen förutsätter en aktiv forskningssamverkan med LiU i projekt som avses att publiceras. Affilieringen innebär att man publicerar i LiUs namn och har möjlighet att söka medel med LiU som huvudman.

Den affilierade ska alltid inneha anställning hos en annan arbetsgivare än LiU, som ska tillstyrka ansökan om affiliering vid LiU.

Ansökan om affiliering som forskare sker via särskild ansökningsblankett och ska innehålla följande:

  • Personuppgifter
  • Nuvarande arbetsgivare
  • Beskrivning av det planerade samarbetet och nytta för BKV/LiU
  • ORCID
  • Bilagt avtal om affilifering, se under ”Kontakt och dokument”

Ansökan om IT-abonnemang

Ansökan om IT-abonnemang

I samband med ansökan om affiliering ansöks även om ett IT-abonnemang/beslutskonto. Detta skapar en personlig identitet (LiU-id) och ger tillgång till olika resurser vid LiU. Information om och kostnader för de olika nivåerna för beslutskonton finns beskrivna i aktuell IT-abonnemangsmatris. Kostnaderna uppdateras årligen.

Innan din ansökan om affiliering som forskare inklusive ansökan om IT-abonnemang kan behandlas ska ansökan tillstyrkas av din nuvarande arbetsgivare och prefekten vid BKV. Beslutet fattas av dekanen vid Medicinska fakulteten.

Beslutet om affiliering löper enligt i ansökan angiven tid och kan förlängas med som mest tre år i taget med möjlighet till förlängning.

Ansökan om IT-abonnemang utan affiliering

För personer som har verksamhet kopplad till LiU, men inte uppfyller kraven för affiliering, t ex doktorander och undervisande personer, finns det möjlighet att söka om LiU-id med kopplat IT-abonnemang. Detta sker via kontakt med aktuell kontoadministratör på institutionen

När ska LiU vara förvaltare?

När ska LiU vara förvaltare?

För dig som är anställd på RÖ och ska söka medel med LiU (BKV) som förvaltare

När LiU och RÖ båda deltar i ett forskningsprojekt gäller som huvudregel att externa forskningsmedel för klinisk forskning ska förvaltas av LiU. LiU:s regler för beräkning av overheadkostnader gäller. Överenskommelse om undantag från huvudregeln kan träffas mellan parterna i enskilda fall, till exempel där det av finansiären uttryckligen framgår att medlen ska administreras av RÖ.

Information och stöd vid forskningsansökningar vid BKV (intern länk)

Ansvar för forskning

Ansvar för forskning

I samtliga fall där forskningen sker inom ramen för affilieringen ska det säkerställas att BKV kan ta ansvar för den forskning som utförs vid institutionen.
Det innebär att det i varje forskningsprojekt och i andra situationer där forskning sker ska vara tydligt vem eller vilka som är medelsmottagare, vem eller vilka som är forskningshuvudmän i lagens mening (både enligt etikprövningslagen och enligt lagen om ansvar för god forskningssed och prövning av oredlighet i forskning), samt att forskningsmaterial ska förvaras och arkiveras vid BKV/LiU där så krävs enligt gällande lagstiftning. I de fall då en affilierad avser att söka medel genom LiU för att bedriva forskning inom ramen för affilieringen ska medlen sökas genom BKV och LiU ska vara medelsmottagare samt forskningshuvudman - ensam eller gemensamt med den affilierades arbetsgivare. När en affilierad ingår i ett forskningsprojekt med en eller flera andra parter utöver LiU ska ett forskningsuppdrags- eller ett forskningssamarbetsavtal finnas upprättat.

  1. Lag (2003:460) om etikprövning av forskning som avser människor
  2. Lag (2oi9:5o4) orn ansvar för god forskningssed och prövning av oredlighet i forskning

Medicinska fakultetens organisation