Kontaktuppgifter för VFU inom Utbildningsvetenskap

VFU-teamet består av en programansvarig utbildningsledare för VFU:n samt ett antal VFU- koordinatorer. Koordinatorerna ansvarar för ett eller flera verksamhetsområden.

Koordinatorerna beställer studenternas platser genom VFU-samordnare i kommunerna. VFU-samordnare ansvarar för att, via valwebb, placera de beställda studenterna hos handledare som finns att tillgå och som matchar VFU-kursens krav.

VFU-teametVisa/dölj innehåll

Kommuner med samverkansavtalVisa/dölj innehåll

Aneby
Johanna Helgesson, johanna.helgesson@aneby.se

Boxholm
Anna Svärd, anna.svard@boxholm.se

Finspång
Jenny Rydin, jenny.rydin@finspang.se
Cecilia Stevrin, cecilia.stevrin@finspang.se

Hultsfred
Rosie Folkesson, Rosie.folkesson@hultsfred.se

Katrineholm
Kristina Johansson, kristina.johansson5@katrineholm.se

Kinda
Henrik Johansson, henrik.johansson@kinda.se

Linköping 
Kinna Huss, kinna.l.huss@linkoping.se 
Torbjörn Dahlberg, torbjorn.dahlberg@linkoping.se

Mjölby

Madelene Liljegren, madelene.liljegren@mjolby.se

Motala
Eva Ekinge, eva.ekinge@motala.se

Norrköping
Lizmari Svensgård, lizmari.svensgard@norrkoping.se 
Monica Göransson, monica.goransson@norrkoping.se

Nyköping
Switlana Mazur, switlana.mazur@nykoping.se

Söderköping
James Edouart, james.edouart@soderkoping.se

Tranås 
Åsa Scharff, asa.scharff@tranas.se

Vadstena 

Ellinor Staaf (förskola), ellinor.staaf@vadstena.se 
Anna-Karin Strömmer (F-9), anna-karin.strommer@vadstena.se

Valdemarsvik 
Ann-Catrin Stening, ann-catrin.stening@valdemarsvik.se

Vimmerby
Viveka Rosin, viveka.rosin@vimmerby.se

Västervik 
Katja Vrettou, katja.vrettou@vastervik.se

Åtvidaberg 
Jennie Johansson, jennie.johansson@atvidaberg.se

Ödeshög 
Lotta Gemfors, lotta.gemfors@odeshog.se
Dawid Wahlström, dawid.wahlstrom@odeshog.se

KursmentorerVisa/dölj innehåll

Förskola

Britt Westanmo, KM Förskola,
Förskolepedagogik, arbetsdag tisdag och onsdag

Marielle Heidling, KM Förskola,
Förskolepedagogik, arbetsdag onsdag 

Åsa Schön, KM Campus Småland,
Förskolepedagogik, arbetsdag onsdag

Marie Hultqvist, KM Campus Småland,
Förskolepedagogik, arbetsdag onsdag

Fritidshem

Marie Ekeroth Mahrs, KM GLP FRI,
Fritidspedagogik, idrott, musik, arbetsdag onsdag

Jenny Holmgren, KM GLP FRI
Fritidspedagogik, bild, arbetsdag onsdag

F-3

Ulrika Ekstrand, KM F-3 
Samhällsorientering, svenska, arbetsdag torsdag

Cathrine Kayser Palmqvist, KM F-3
Förskoleklass, arbetsdag torsdag 

Frida Göransson, KM F-3 och 4-6
Engelska, UK2, UK7, arbetsdag torsdag 

Åk 4-6

Petra Nordquist KM 4-6
Samhällsorientering, svenska, arbetsdag torsdag

Emma Forsén, KM F-3 och 4-6
Matematik, biologi, fysik, kemi, teknik, UK4-6,
arbetsdag varannan onsdag, torsdag

Ida Mejsholm, KM 4-6 
UK1-7, matematik, arbetsdag torsdag

Yrkeslärare

Inger Haglund, KM YRK
Allmändidaktik, arbetsdag måndag-torsdag

Per Westerholm, KM YRK

Ämneslärare

Mona Jensen, KM 7-9 och GY 
Kemi, biologi, naturkunskap, arbetsdag tisdag 

Catharina Wiström Ginér, KM 7-9 och GY
Historia, religion, filosofi, arbetsdag fredag 

Malin Olsson, KM 7-9 och GY
Samhällskunskap, geografi, arbetsdag onsdag 

Caroline Faleström, KM 7-9 och GY
Svenska, engelska 

Annika Lindh, KM 7-9
Slöjd, textilslöjd, trä- och metallslöjd

Maria Ydén, KM 7-9 och GY
Franska, spanska, tyska, Svenska som andraspråk, arbetsdag måndag, 

Emma Hertz, KM 7-9 och GY
Matematik, fysik, arbetsdag onsdag 

Johanna Wiman, KM 7-9 och GY
Teknik 

Åsa Howchin Wallén,  KM 7-9 och GY
UK-kurser + KPU, arbetsdag tisdag och torsdag 

KPU

Åsa Wallén Howchin,  KM KPU
UK-kurser + KPU, arbetsdag tisdag och torsdag 

ÖvningsskolorVisa/dölj innehåll

F-3 Norrköping

  • F-3 Bjärbyskolan, Norrköping
  • F-3 Söderportens skola, Norrköping
  • F-3 Svärtingehus skola, Norrköping
  • F-3 Smedbyskolan, Norrköping:
  • F-3 Jursla skola, Norrköping
  • F-3 Nyhemsskolan, Katrineholm
  • F-3 Arnö skola (Långsätter + Herrhagen) Nyköping
  • F-3 Brobyskolan, Söderköping

F-3 Linköping

  • F-3 Ekdungeskolan, Linköping
  • F-3 Ekängens skolor, Linköping (pausad)
  • F-3 Ekkälleskolan, Linköping
  • F-3 Vreta Klosters skola, Linköping
  • F-3 Harvestad skolor, Linköping
  • F-3 Tanneforsskolan, Linköping
  • F-3 Kämmestorpsskolan, Mjölby
  • F-3 Vifolkaskolan, Mjölby
  • F-3 Mariebergsskolan, Motala
  • F-3 Vätternsskolan, Motala
  • F-3 Sandbyängsskolan, Norrköping
  • F-3 Vilbergsskolan, Norrköping
  • F-3 Rimforsa Skola, Kinda
  • F-3 Centralskolan, Åtvidaberg
  • F-3 Norrskolan, Tranås

4-6 Linköping

  • 4-6 Ekkälleskolan, Linköping
  • 4-6 Folkungaskolan, Linköping
  • 4-6 Malmslätt, Kärna Linköping
  • 4-6 Slestadskolan, Linköping
  • 4-6 Vreta Klosters skola, Linköping
  • 4-6 Tanneforsskolan, Linköping
  • 4-6 Kungsbergsskolan, Linköping
  • 4-6 Kämmestorpsskolan, Mjölby
  • 4-6 Vifolkaskolan, Mjölby
  • 4-6 Mariebergsskolan, Motala
  • 4-6 Oxelbergsskolan, Norrköping
  • 4-6 Sandbyängsskolan, Norrköping
  • 4-6 Rimforsa Skola, Kinda
  • 4-6 Alléskolan, Åtvidaberg
  • 4-6 Junkaremåls Hubbarpsskolan, Tranås

VFU vid lärarutbildningenVisa/dölj innehåll