Globala perspektiv på litteraturundervisning

LiU stod som värd för den femte konferensen inom Litteraturdidaktiskt nätverk (LDN)

Nätverket samlar forskare intresserade av litteraturdidaktiska frågor i anslutning till svenska, svenska som andraspråk, engelska och moderna språk (främst franska, tyska och spanska) och andra ämnesområden.

Konferensvolym

Alla som deltagit med presentationer vid LDN-konferensen i oktober 2025 är välkomna att skicka in bidra till konferenspublikationen.

Temat är Globala perspektiv på litteraturundervisning, men vi välkomnar även andra bidrag med litteraturdidaktisk inriktning.

Välkommen att skicka in ditt bidrag till konferensvolymen

Deadline för manus är den 2/3 2026. Manus skickas till maritha.johansson@liu.se.

Fullständiga manusanvisningar har skickats ut via e-post och kan erhållas genom att ni skickar ett mejl till maritha.johansson@liu.se.

2-3 oktober 2025

Temat för konferensen var Globala perspektiv på litteraturundervisning

Konferensen genomfördes i Linköping 2–3 oktober 2025

Globalisering genomsyrar hela vårt samhälle sedan lång tid tillbaka. Samtidigt värnar strömningar inhemska perspektiv. Litteraturundervisningen befinner sig i skärningspunkten mellan dessa poler där frågor som rör världslitteratur, inhemsk litteratur, västerländsk kanon, värdegrund och mångfald aktualiseras. Dessutom väcks frågor om litteraturundervisningens syften.

Plenarföreläsare

  • Karl Ågerup, Fil dr Lektor vid institutionen för kultur och lärande, Södertörns högskola.
  • Athena Farrokhzad, gästprofessor i Tage Danielssons namn vid Linköpings universitet. Poet, dramatiker, översättare och litteraturkritiker.

Om Karl Ågerup

Med en bakgrund i fransk litteratur undervisar jag och forskar i litteraturvetenskap på Södertörns högskola.

Jag är intresserad av litteraritet i kombination med didaktik och politik. Mina forskningsfrågor har alltså handlat om vad litteraturen och bara litteraturen kan göra i klassrummet och på den politiska scenen. Efter att ha pekat på problem och risker, t ex hur litterära verk och priser utnyttjas för politiska syften, har jag på senare tid fokuserat mer på de pedagogiska möjligheter som litteraturen specifikt medger.

Mina senaste böcker handlar om olika sätt att arbeta med utomeuropeisk litteratur på gymnasiet. Using Fiction to Teach Secondary Students About the Middle East (utgiven 2023 av Palgrave Macmillan) redovisar och diskuterar resultaten av skolnära forskning med den algeriska författaren Yasmina Khadras roman Sirenerna i Bagdad och Att resa med litteraturen (utgiven 2025 av Easy Peasy Förlag) är en kortfattad lärarhandledning som bygger på samma forskning.

Titel på min föreläsning: Då vill svenska gymnasieelever läsa författare från andra kulturer

Om Athena Farrokhzad 

Konferensen arrangeras vid KLS