– Vi vet att olika företag befinner sig i olika mognadsstadium vad gäller AI. Målet är att våra partners snabbt ska nå en AI-mognad både kompetensmässigt och strukturellt så att vi tillsammans kan ta nästa steg i AI-utvecklingen. Inom bank och försäkringsbranschen finns det många spännande områden att utforska. säger Fredrik Heintz, professor vid Institutionen för Datavetenskap.
Behov av utbildning inom AI
Artificiell intelligens (AI) har på kort tid blivit en central del av samtiden och intresset för användandet av AI-teknik har vuxit bland privatpersoner såväl som statliga organisationer och företag. Vad som dock kan vara svårt att veta är hur tekniken ska användas på ett så effektivt sätt som möjligt. För att möta behovet på kompentensutveckling inom AI-användning har Linköpings universitet upprättat AI Academy.
AI Academy grundades vid LiU 2022 vid avdelningen Artificiell intelligens och integrerade datorsystem (AIICS), under ledning av Fredrik Heintz, och är ett initiativ som skapats för att stärka universitetet, näringslivet och samhället i stort. Programmet är en strategisk plattform för långsiktig utveckling, excellens och samverkan, där flera olika spår löper parallellt.
Först introducerades AI Academy för studenter, ett initiativ som innebär att studenter från olika utbildningsprogram ges möjlighet att under uppstyrda former få lösa verkliga AI-problem. Målet med AI Academy för studenter är att bidra till samhället genom att ge nästa generations AI-experter praktisk erfarenhet av att arbeta med problem som intressenter i akademi, industri och statliga organisationer står inför.
Nu lanserar Linköpings universitet nästa del av utvecklingen av AI Academy: AI Academy – partnerskap. Programmet blir en central del av AI Academy som genomförs av forskare, lärare och studenter inom ramen för LiU:s samverkansuppdrag. Genom AI Academy erbjuder representanter för universitetet kunskap som vilar på vetenskaplig grund och som är tillämpbar i verksamheten. Studenter vid AI Academy kan genom partnerskapet arbeta verksamhetsnära under handledning av LiU:s experter på tillämpad AI.
AI Academy – partnerskap:s första samarbete
Länsförsäkringar Östgöta är först ut i AI Academy-partnerskap.
Charlotte Perhammar
– Genom samarbetet får vi möjlighet att vidareutveckla kundupplevelsen och skapa ännu mer relevanta och värdeskapande tjänster. Tillsammans med några av Sveriges främsta experter och studenter kan vi utforska hur AI kan bidra till såväl helt nya möjligheter som mer effektiva arbetssätt. Samtidigt som vi stärker vår förmåga att möta framtidens behov, exempelvis inom klimatanpassning, säger Åsa Röhs, vd för Länsförsäkringar Östgöta.
Samarbetet ska bidra regionens utveckling och möjligheten att stärka näringslivets förmåga att använda AI på ett säkert och värdeskapande sätt.
– Vi ser verkligen fram emot att, med stöd från LiU, utveckla innovativa lösningar för våra kunder och samhället i stort, säger Åsa Röhs.