02 september 2024

Den strategiska forskningsmiljön ELLIIT startade nyligen intervjuserien Meet the Recruited Faculty där rekryterade spetskompetenser lyfts fram. Senast i raden var Zheng Chen från Kommunikationssystem (KS).

Zheng Chen.

Zheng Chen, universitetslektor och docent vid avdelningen Kommunikationssystem (KS), har varit en del av ELLIIT Recruited Faculty sedan 2021. Nyligen blev hon intervjuad av den strategiska forskningsmiljön och pratade bland annat om sin forskning inom kommunikationssystem, utveckling av nya kurser och en förhoppning om att skriva läroböcker och monografier.

Du kan läsa hela intervjun på ELLIIT:s hemsida här (engelsk sida).

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Studenter från kursen From Lab to Market deltar i rundvandring i labbet

Från labb till marknad med studenters hjälp

I takt med att världen söker hållbara energilösningar har grön vätgas seglat upp som en nyckelspelare i omställningen. Vid Linköpings universitet får studenter nu chansen att arbeta med verkliga utmaningar kopplade till denna teknik.

Valentin Polishchuk.

Miljonstöd till forskningsprojekt som stärker Norrköping och universitetet

Tre projekt vid Campus Norrköping får 3,9 miljoner kronor från Norrköpings fond för forskning och utveckling för att stärka lokal samhällsutveckling och universitetets forskningsmiljö.

Målvakt med armarna i kors

Hon får både fotboll och studier i mål

Som målvakt i IFK Norrköping har Sofia Hjern varit med på klubbens resa från division ett till damallsvenskan. Nu har hon även kallats till A-landslaget – samtidigt som hon läser beteendevetenskap vid Linköpings universitet.