28 augusti 2024

Per A. Andersson vid Institutionen för beteendevetenskap och lärande, har fått 3,9 miljoner kronor från Energimyndigheten för ett treårigt projekt om energieffektivisering.

En man som tittar på sin ipad.
Fotograf: mixetto
Projektet är ett samarbete med Camilla Strömbäck vid Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling, Whateverland AB och William Hagman. Tillsammans kommer de ta fram en guide för digital information om energieffektivisering.
- Vårt mål är inte bara att det ska finnas information om energieffektivisering, det handlar också om att göra den informationen mer förståelig och mer motiverande för individerna som nås av den, säger Per A. Andersson.​

Energimyndigheten motiverar sitt beslut med att projektet kan bidra med ny kunskap om hur information bättre utformas för att uppnå mål om energieffektiviseringar. Projektet kombinerar energi-, design, och beteendeaspekter på ett bra sätt samtidigt som projektgruppen bedöms ha god kompetens och bra förutsättningar för att genomföra projektet på ett bra sätt.

Kontakt

Senaste nytt från LiU

Rymden inte bara teknik – även plats för kultur och etik

I skuggan av raketer, satelliter och miljardärers rymdprojekt växer ett nytt forskningsfält fram. Det handlar om att förstå rymden även som en kulturell, politisk och etisk arena.

Inför klimatmötet COP30: ”Det ser riktigt risigt ut”

Det görs för lite och för långsamt. Den bistra bedömningen gör LiU-forskarna Mathias Fridahl och Maria Jernnäs inför årets stora internationella klimatmöte i brasilianska Belém. Men de flesta länder har inte gett upp klimatarbetet.

Brandman framför bilvrak.

Forskning om exoskelett, lokalvårdare och chefer får 16,7 miljoner

LiU får 16,7 miljoner kronor från Afa Försäkring. Forskningsprojekten handlar om exoskelett för räddningspersonal, sjukskrivning för lokalvårdare, hur det är att vara chef på deltid samt digitala arbetsmiljöer inom vård och omsorg.

Organisation