13 juni 2021

Babak Bakhit, tidigare post doc vid avdelningen för tunnfilmsfysik, får ett bidrag från VR värt 3,6 miljoner. Babak Bakhit kommer att forska i Cambridge under en treårsperiod.

Babak Bakhit
Babak Bakhit
For more information in English, click on top of this site.

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Drönare mott grön himmel

LiU startar nationell pilot på masternivå inom försvarsinnovation

LiU utvecklar i samverkan med Försvarshögskolan ett nytt utbildningskoncept inom försvarsinnovation för studenter på masternivå. Syftet är att stärka Sveriges försvar genom att engagera studenter i tvärdisciplinära projekt.

Två personer sitter i en trapp.

Kunskap och bildning i nya Strimman

Hösten är här – precis som Strimman. Den nya säsongen sätter fokus på kunskap och bildning i vår tid och det blir åter samtal på Huvudbiblioteket i Linköping.

Kvinnlig doktorand, mörkt hår, glasögon.

Livsmedel utan förpackning kan minska utsläppen

Hur reagerar konsumenter på förpackningsfria livsmedel? Och hur kan producenter och livsmedelsbutiker utforma lösningar som är mindre beroende av engångsförpackningar? Detta är några av de frågor som doktoranden Elena Jiménez Romanillos undersöker.