17 mars 2025

Den 4-6 februari deltog våra två plattformar från Linköpings universitet – Agtech Sweden och Kunskapsnav för jordbrukets digitalisering i en delegationsresa till Irland, arrangerad av Jordbruksverket inom ramen för AKIS analysgrupp.

En gruppbild.

Syftet med resan var att få lära sig mer om Irlands offentligt finansierade insatser för att utveckla lantbruket. Under dagarna besöktes bland annat Teagascs anläggning i Ashtown och Crop Research Center i Carlow, där man diskuterade forskning, rådgivning och utbildning för jordbruket.

Crop Research Center

På Crop Research Center har de tillgång till ett 225 hektar stort campus. Denna institution stödjer det irländska jordbruket genom att utveckla vetenskapsbaserade lösningar för både lönsamhetsrelaterade och miljömässiga problem kopplade till odlingssystem. Bland områdena de arbetar med finns:

  • GPS-styrd sådd
  • Drönarbaserad fenotyping
  • Växthus med kontrollerad miljö samt fullt utrustade laboratorier för molekylärbiologi, patologi och vävnadsodling.

Irland har cirka 135 000 lantbruksföretag med totalt 7,3 miljoner kreatur, 1,6 miljoner grisar och 5,5 miljoner får. Då den genomsnittliga inkomsten är låg, så får många lantbrukare ha två jobb för att klara sig.

Teagasc

Teagasc är en viktig aktör inom lantbruksstöd, med fokus på forskning och rådgivning, men erbjuder också affärsutveckling och export. Deras program Foodworks hjälper mat- och dryckesföretag att växa och exportera.

Ett centralt ämne under resan var lönsamhet och hållbarhet i jordbruket. Frank O’Mara, chef för Teagasc, betonade att det nu är viktigt att åter fokusera på konkurrenskraft och teknisk utveckling av gårdarna. Han pekade på djuravel, gräshantering och djurvälfärd som viktiga områden för att stärka lönsamheten.

”Prepare for the future” – Frank O’Mara

Förutom klimateffekter pekade Frank på jordhälsa och vattenkvalitet. Han menade också att det sedan många års starka fokus på klimat och miljö inom EU nu håller på att få stå tillbaka för att återigen sätta konkurrensfokus tillbaka på agendan.

Mer fokus på jordbruksföretagens tekniska prestanda

Frank O’Mara återkom flera gånger till lönsamhet och menade att det idag är 70% fokus på ekosystemet medan man borde fokusera mer på jordbruksföretagens tekniska prestanda. I det sammanhanget nämnde han att det fanns innovationscheckar för jordbruks- och livsmedelsföretag från Enterprise Irland värda 10 000 Euro. Vidare nämnde han betydelsen av export. Man kan ha i minnet att 90% av allt kött exporteras. Vi kom in på frågan om hur olika trender påverkar Irlands export av animalier och menade att upphaussade fenomen såsom fermenterat kött inte fått något fotfäste på marknaden.

Sammanfattningsvis var resan en möjlighet att utbyta idéer om hur lantbruk kan utvecklas genom innovation, rådgivning och statligt stöd, samtidigt som man också diskuterade de utmaningar som Irlands jordbruk står inför, som låga inkomster och den pågående klimatomställningen.




Läs mer om Kunskapsnav för jordbrukets digitalisering och Agtech Sweden

Senaste nytt från LiU

En grupp människor står på ett trädäck.

Molekylärmedicinsk forskning får långsiktig finansiering

Wallenberg centrum för molekylär medicin (WCMM) vid LiU får nu förlängd finansiering fram till år 2039 från Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse. Det gör det möjligt att bygga vidare på tio års framgångar och rekrytera nya forskande läkare.

man som håller upp en stol.

Målaren som blev doktorand

Familjelivet kom tidigt för doktoranden Petter Alsén. Tätt efter gymnasiet stod det klart att han skulle bli pappa, och han började jobba som målarlärling i byggbranschen. Nio år senare ringde han till chefen.

Kvinnliga ishockeyspelare under en OS-match

Damkrona med blick för medicinsk pedagogik

Felizia Wikner Zienkiewicz är masterstudenten som läser medicinsk vetenskap med inriktning medicinsk pedagogik vid Linköpings universitet samtidigt som hon spelar forward i Frölunda HC och representerade Tre Kronor dam i OS i Milano-Cortina.