02 februari 2026

Från den förste februari är Louise Ödlund ny vicerektor för forskning vid LiU. Samtidigt går Agneta Frode Blomberg in som tillförordnad universitetsdirektör.

Flaggor vajar utanför Studenthuset. Fotograf: Magnus Johansson

Louise Ödlund är professor i energisystem och har de senaste åren varit prefekt vid institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI) vid LiU. Hon ersätter nu Matts Karlsson som vicerektor för forskning och tar plats i universitetets ledning.

Som tillförordnad universitetsdirektör och förvaltningschef har Agneta Frode Blomberg utsetts. Hon har varit Planerings- och ekonomidirektör och ställföreträdande universitetsdirektör. Hennes förordnande gäller från förste februari till, som längst, 31 december. Nuvarande universitetsdirektör Anna Thörn har beviljats tjänstledigt för studier.

LiU:s universitetsledning kommer därmed att utgöras av rektor Jan-Ingvar Jönsson, prorektor Karin Axelsson, vicerektor Louise Ödlund med ansvar för forskning, vicerektor Per-Olof Brehmer med ansvar för samverkan och strategisk utveckling samt Agneta Frode Blomberg, tf universitetsdirektör.

Kontakt

Senaste nytt från LiU

En man med skalligt huvud och svart skjorta.

Rymdpsykolog – då får inget skjutas upp

Han började läsa till civilingenjör men hoppade av. Istället blev det psykologprogrammet. Men något skavde fortfarande. Nu läser han till både psykolog och civilingenjör. Och en del av det är astronauten Marcus Wandts förtjänst.

En kvinna står i snön framför ett batterilager.

Kampen om kraften – vem har rätt till vår el?

Vindkraftsparker reser sig som Eiffeltorn, serverhallar som slukar effekten i hela regioner och kommuner som känner sig som brickor i ett globalt spel. Tunga etableringar i Sverige skapar konflikter och frågan växer: vem har företräde till vår el?

En man och en kvinna skakar hand framför en staty.

Nytt AI-samarbete stärker regionen

Partnerskapsprogrammet inom AI Academy vid Linköpings universitet ska hjälpa företag och organisationer med kompetensutveckling för att använda AI på ett effektivt sätt. Först ut i den nya samarbetsformen är Länsförsäkringar Östgöta.

Taggar