16 augusti 2022

Joe Biden är död och har ersatts av deepfakes. Det var en konspirationsteori som fick sociala medier att gå i spinn efter att Vita Huset publicerat en video med den amerikanska presidenten. Michael Felsberg, professor vid Avdelningen för datorseende, kommenterade videon i SVT.

Inslag om deepfakes med Michael Felsberg i SVT. Skärmdump från svt.se.Inslag om deepfakes med Michael Felsberg i SVT. Skärmdump från svt.se. Det var efter att Demokraterna publicerat ett kort klipp med Joe Biden, som en användare på Twitter jämförde inspelningen med ett annat klipp som påstod vara från samma dag. Analysen löd att det omöjligt kunde vara ”en och samma Joe Biden”.

Se inslaget på svt.se och hör vad Michael Felsberg säger om videon och tekniken som ligger bakom deepfakes.

Senaste nytt från LiU

Hedersdoktorer hyllade LiU: "Vilken kraft och energi"

Talmannen Andreas Norlén och professor Angela Woods hyllade samarbetet med Linköpings universitet när de promoverades till hedersdoktorer vid den Filosofiska fakulteten.

Kunglig pall

Ingen tron men väl en kunglig pall

Det här är historien om kampen mellan estetik och funktion och hur Linköpings universitet skapade en kunglig jaktpall. En pall som överlämnades som gåva till Hans Majestät Konungen i samband med LiU:s 50-årsfirande.

Jan-Ingvar Jönsson och Kristina Edlund på scenen

Hela Östergötland gratulerar LiU på 50-årsdagen

När LiU fyller 50 år går kommunerna och regionen samman och gratulerar med en krona per invånare. Pengarna ska användas till utvalda forskningsprojekt för ett bättre samhälle.