28 maj 2025

I ett djärvt steg för att förnya högre utbildning har University of Trento och LiU gått samman för att erbjuda en kurs i utmaningsbaserat lärande (Challenge-Based Learning, CBL) med fokus på framtidsstudier. Kursen samlar studenter från hela Europa för att arbeta med verkliga samhällsutmaningar genom tvärvetenskapligt samarbete och aktivt lärande.

Martin Fredriksson och Francesca Odella.
Martin Fredriksson, LiU och Francesca Odella, University of Trento. Fotograf: Therese Winder

Initiativet föddes ur University of Trentos långvariga engagemang för framtidsstudier och dess medlemskap i European Consortium of Innovative Universities (ECIU) University. I jakten på att vidareutveckla sitt arbete med CBL fann University of Trento en perfekt partner i LiU:s program för Globala Studier, där man var ivrig att utforska nya former av internationellt samarbete.

– Den här kursen ger studenter möjlighet att bygga internationella kontakter och utveckla interkulturella kompetenser, säger Professor Francesca Odella från University of Trento. – Det är också ett sätt att introducera framtidsstudier för universitetsstudenter – något som annars ofta är reserverat för yrkesverksamma.

Studenterna arbetar i blandade grupper där de själva definierar vilka utmaningar de vill ta sig an, ofta inspirerade av aktuella samhällsfrågor. De får handledning av lärare, men uppmuntras att ta ansvar för sitt eget lärande. Kursen inkluderar även möten med externa aktörer, som ideella organisationer och forskningsinstitut, vilket ger studenterna en bredare förståelse för hur man löser problem i praktiken.

Kursen är nu inne på sitt andra år och har lockat över 100 sökande från ECIU:s medlemsuniversitet. 45 studenter valdes ut, med bakgrunder inom bland annat teknik, statsvetenskap, psykologi, ekonomi och design – från länder som Italien, Sverige, Tyskland, Lettland och Spanien.

För många är det första gången de upplever aktivt lärande och tvärvetenskapligt samarbete. Italienska studenter, som är vana vid att utbildningen består av mest schemalagd undervisning, får utveckla självständighet och samarbetsförmåga. Svenska studenter får i sin tur erfarenhet av att arbeta med personer från olika akademiska bakgrunder och kulturer.

Studentröster: Vad tog vi med oss

Jag tyckte att det var jätteroligt att få chansen att åka till Italien och träffa andra studenter som pluggar liknande ämnen men i olika länder. Alla hade olika perspektiv beroende på vilket land man kommer ifrån eller vilken disciplin man tillhör.

Evelina, Globala Studier

Det var en erfarenhet att åka till Italien och uppleva ett helt annat skolsystem än det svenska. Vi fick med oss hela konceptet med Future Studies – man tänker inte på framtiden som något man studerar, utan mer som en spåkula. När vi var i Italien var det väldigt inspirerande, för ingen av oss har engelska som modersmål, men alla pratade engelska utan problem. De vågade ställa sig framför alla och prata och presentera. Nu vågar vi också mer, för att vi blev ‘tvingade’ till det. Om man vill jobba med till exempel internationella relationer i framtiden så är det ju bra att ha testat. Vi har också haft grupparbeten med studenter från olika fakulteter. Vi har samarbetat bra och alla har kunnat bidra med sitt unika perspektiv.

Fanny och Carolina, Globala Studier

Blicken framåt

Lärarna ser kursen som ett sätt att modernisera utbildningen och förbereda studenter för framtidens komplexa arbetsmiljöer.

– De kommer behöva navigera i mångkulturella team, tänka kritiskt och anpassa sig snabbt. Den här kursen hjälper dem att börja redan nu, säger Docent Martin Fredriksson från LiU.

Budskapet till studenterna är tydligt: det här är mer än en kurs – det är en chans att utforska nya sätt att tänka, lära och forma framtiden.

Framtiden med utmaningsbaserat lärande

Studier för att arbeta med internationella frågor

Senaste nytt från LiU

Flod mellan berg.

Floder och bäckar frigör forntida kol till atmosfären

Vattendrag frigör markkol som kan vara tusentals år gammalt och släpper ut det i atmosfären. Resultaten går tvärtemot den rådande uppfattningen att det främst är kol från nyligen nedbrutet organiskt material som avges från vattendragen.

Pristagare av NSS skolsamverkanspris 2024

Fredrik Löfgren tilldelas Skolsamverkanspriset 2024

Skolsamverkanspriset 2024 tilldelas Fredrik Löfgren postumt. Fredrik får priset för sitt stora engagemang inom ungdomars teknikintresse. Hans pappa Erik Löfgren var på plats och tog emot priset.

Hedersdoktorer hyllade LiU: "Vilken kraft och energi"

Talmannen Andreas Norlén och professor Angela Woods hyllade samarbetet med Linköpings universitet när de promoverades till hedersdoktorer vid den Filosofiska fakulteten.