14 maj 2025

Animalieproduktion och digitalisering möttes på Campus Valla, Linköpings universitet, för att diskutera samverkan och kunskapsutbyten.

Gruppbild på Campus Valla.
Kunskapsnaven möttes på Campus Valla, Linköpings universitet.

Linköpings universitet har fått uppdraget av Jordbruksverket att ansvara för ett nationellt kunskapsnav för digitalisering inom jordbruk. Och på samma sätt har Animalienavet (Kunskapsnav animalieproduktion) ett regeringsuppdrag att stärka produktivitet, lönsamhet och konkurrenskraft inom svensk animalieproduktion.

Naven har liknade uppdrag inom kunskapshöjning, att bland annat sammanställa aktuell forskning och göra den tillgänglig för lantbrukarna och deras rådgivare.

− Våra intressen möts på flera punkter och samverkan mellan naven känns naturligt. Det vill vi föra fram när vi träffar olika instanser och föreläser om vår verksamhet, säger Karolina Muhrman, verksamhetsledare och docent vid Linköpings universitet.

Kontakt

Läs mer om Kunskapsnav för jordbrukets digitalisering  

Senaste nytt från LiU

Mats Jonsson (MR-sköterska), Bengt Norén som patient och Mirjana Vukusic (MR-sköterska) demonstrerar MR-elastografi.

Fettlever - men inte leverskada - vanligt vid typ 2-diabetes

Sex av tio personer med typ 2-diabetes hade fettlever i en ny studie från LiU. Av dessa hade bara en mindre andel utvecklat svårare leversjukdom. Obesitas ökar risken för svårare sjukdom i levern vid typ 2-diabetes.

Kåkenhus

Kåkenhus bas när SVT sänder från SM-veckan

Sista veckan i juni står Norrköping värd för SM-veckan. Kåkenhus blir då centrum för SVT som sänder direkt från sin studio på Campus Norrköping.

Passivt ledarskap ökar mobbning mot lägre chefer

Mobbning på arbetsplatsen ökar om inte ledningen är aktiv och närvarande. Men särskilt hårt drabbade blir de chefer som är närmast medarbetarna, visar en ny studie från Linköpings universitet.