Alla fyra läser civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi med inriktning maskinteknik. Under våren har de jobbat med sitt kandidatprojekt. Arbetet som gått ut på att ta fram en produkt från grunden har involverat idégenerering, marknadsundersökning, caddning, konstruktion, felsökning och så vidare. Uppdraget från kursledaren var att ta fram en estetiskt tilltalande produkt som skulle gå att ha utomhus, en produkt som aktiverar vuxna människor till interaktion och som har någonting med vatten och ljus att göra.
Med detta i ryggen valde Simon Jönsson, Ola Göransson, Simon Larsson och Henrik Olsson att göra ett brädspel i storformat. Efter att man genomfört en kundundersökning landade man i just sänka skepp, vilket fick flest röster i en omröstning med totalt fem brädspel.
Kursaren Ola Göransson är inne på samma spår:
– Det är väldigt mycket sociala medier idag och folk börjar jobba online. Vi vill hitta ett sätt att mötas utomhus. Sen vill vi gärna aktivera kroppen, säger han.
Spelet kommer också att agera som en fontän och ha en specialfunktion i form av inbyggda vattenkanoner som kan ge motståndaren en dusch.
Praktisk erfarenhet
Tanken med studenternas kandidatarbeten är att de ska få känna på hur det är att ta fram en produkt. Simon Schütte, biträdande professor och kursansvarig, berättar att många studenter ofta tror att de är klar när man har en 3D-caddad ridning. Så är inte fallet. De flesta stöter på patrull när man går från ritning till framtagande av en fysisk produkt.
–Vi hade batterier som brann upp och grejer som inte funkade, säger han.
Många projekt involverar ändringar och ombyggnationer. Men det ger också värdefulla lärdomar om de svårigheter som finns vid framtagandet av nya produkter och vad man bör planera för. Vilket kan vara bra för till exempel inköpschefer eller projektledare att ha erfarenhet av.
– I årets kurs var det ganska mycket stress mot slutet, säger Simon Schütte.