06 oktober 2020

Leah Mayo, biträdande universitetslektor vid CSAN, har utsetts till årets Young Investigator Award av the European Behavioral Pharmacology Society (EBPS).

Leah Mayo.
Leah Mayo. Fotograf: Anna Nilsen

- Det här priset är särskilt meningsfullt eftersom tanken att använda farmakologi för att förstå hur hjärnan driver beteende var det som fick mig intresserad av vetenskap, särskilt experimentell vetenskap. Det är verkligen uppmuntrande att erkännas av många av de forskare som har inspirerat mycket av min forskning, särskilt när jag startar mitt eget laboratorium här på LiU, säger Leah Mayo.

Leah Mayo blev nyligen biträdande universitetslektor vid CSAN. Hennes forskning kommer att fokusera på det endokannabinoida systemets roll i neurobiologin av stressrelaterade psykiatriska störningar. Som pristagare kommer hon att få hålla en föreläsning vid nästa års EBPS-biennal i Maastricht.

Grattis, Leah!

Senaste nytt från LiU

Fler sökande till program på LiU

När anmälan till höstterminen stängde hade 411 200 personer skickat in minst en anmälan. Det är en ökning med en procent jämfört med 2024. På LiU ökar antalet sökande till program med tre procent.

Tre personer står på en bro och lutar sig mot räcket

Drygt 20 miljoner till välfärdsforskning vid LiU

Tre projekt från LiU får totalt 20,9 MKR från Forte i utlysningen ”Tillämpad välfärdsforskning”. Ett av projekten ska belysa villkoren för de som har trillat mellan stolarna i välfärdsstaten. Projektet leds av Centrum för kommunstrategiska studier.

Anders Persson framför röntgenbild

Bilder av ett hjärtslag kan rädda liv

LiU-forskare har tagit fram en ny metod för snabb och säker diagnos av hjärt- och kärlsjukdomar. När metoden är färdigutvecklad kommer den att kunna rädda liv och spara lidande och pengar över hela världen.