06 oktober 2020

Leah Mayo, biträdande universitetslektor vid CSAN, har utsetts till årets Young Investigator Award av the European Behavioral Pharmacology Society (EBPS).

Leah Mayo. Fotograf: Anna Nilsen

- Det här priset är särskilt meningsfullt eftersom tanken att använda farmakologi för att förstå hur hjärnan driver beteende var det som fick mig intresserad av vetenskap, särskilt experimentell vetenskap. Det är verkligen uppmuntrande att erkännas av många av de forskare som har inspirerat mycket av min forskning, särskilt när jag startar mitt eget laboratorium här på LiU, säger Leah Mayo.

Leah Mayo blev nyligen biträdande universitetslektor vid CSAN. Hennes forskning kommer att fokusera på det endokannabinoida systemets roll i neurobiologin av stressrelaterade psykiatriska störningar. Som pristagare kommer hon att få hålla en föreläsning vid nästa års EBPS-biennal i Maastricht.

Grattis, Leah!

Senaste nytt från LiU

En kvinna som står framför en svampliknande struktur.

Jessica Sjöholm Skrubbe läser samhället genom konsten

Som tonåring upptäckte hon hur modernismens verk kastade ett nytt ljus över samtiden. I dag är hon professor vid LiU och undersöker hur offentlig konst är en viktig del av demokratin och hur mobilitet formar konstvärlden.

En kvinna flyttar en låda på en dolly.

Därför väljer vi snabba leveranser – trots att vi inte behöver

Trots att många köp inte är brådskande väljer konsumenter ofta de snabbaste leveransalternativen. En ny studie från Linköpings universitet och RISE visar att våra val i checkout i hög grad styrs av känslor – och hur alternativen presenteras.

Studenter i ett labb.

LiU-studenterna designade finurliga fikabord till Fenomenmagasinet

LiU-studenterna inom Design och produktutveckling bidrar med flera specialdesignade kafébord på Fenomenmagasinet. Besökarna kan både fika vid borden, och leka med dem.