20 augusti 2025

Linköpings universitet utvecklar i samverkan med Försvarshögskolan ett nytt utbildningskoncept inom försvarsinnovation för studenter på masternivå. Syftet är att stärka Sveriges försvar genom att engagera studenter i tvärdisciplinära projekt kopplade till försvar och säkerhet. Satsningen genomförs som en pilot inom ramen för det civil-militära innovationsprogrammet som finansieras av Vinnova och Försvarsmakten.

Drönare mott grön himmel
I en tid av ökade säkerhetshot krävs nya sätt att tänka, samarbeta och utbilda. Nu lanserar LiU en unik satsning, med stöd av Försvarshögskolan, där masterstudenter får arbeta med verkliga utmaningar från Försvarsmakten. Målet är att skapa kunskap och förutsättningar för utbildningar som efter pilotomgången kan spridas till fler svenska lärosäten. Specialiseringen, med namnet InDefense, är från och med i höst valbar inom ett antal av LiU:s projektkurser och syftar till att ge studenter både kunskap och motivation att bidra till Sveriges försvarsförmåga.


– Det här är en pilot som ska bana väg för framtida utbildningar i försvarsinnovation vid flera svenska lärosäten, säger Ingela Lindahl, chef för LiU Innovation och samverkan vid Linköpings universitet och projektledare för piloten inom LiU. Genom att låta studenter arbeta med verkliga försvarsrelaterade utmaningar vill vi visa hur universitetets
innovationskraft och tvärvetenskapliga styrkor kan bidra till konkreta lösningar inom försvaret. Samtidigt stärker vi samhällets förmåga att möta komplexa säkerhetsutmaningar.

Petronella Kjellberg Andersen FÖrsvarshögskolan
– Försvarshögskolan ser det som en viktig uppgift att engagera fler unga i frågor som rör
försvaret. Genom den här piloten vill vi bidra till att utveckla framtidens försvarsinnovation och skapa vägar in för studenter att bidra med nya perspektiv och lösningar, säger Petronella Kjellberg Andersen, avdelningschef för samverkan vid Försvarshögskolan.

Tvärvetenskapliga lösningar med djup och bredd

Det tvärdisciplinära upplägget gör det möjligt att anpassa studentgrupperna efter de aktuella utmaningarna. Samtidigt skapas en tydlig väg in för aktörer inom det försvarsinriktade innovationssystemet att bidra med problemställningar och engagera sig i utbildningen. Studenterna får stöd från mentorer från försvaret, samt av lärare och innovationsrådgivare från LiU. Under projektens gång utvecklar de koncept, prototyper och policyidéer baserade på verkliga behov till exempel från Flygvapnet. Arbetet bygger på metoder hämtade från bland annat design thinking, entreprenörskap och systemsäkerhet.

Charlotte Norrman
Charlotte Norrman
– Genom att kombinera studenter från olika utbildningsprogram får vi lösningar med både djup och bredd. Det ger också studenterna värdefull erfarenhet av tvärdisciplinärt samarbete och träning i andra avgörande färdigheter – något som är centralt för att förstå och hantera dagens säkerhetsutmaningar, säger Charlotte Norrman, biträdande professor vid LiU och en av kursansvariga lärare i piloten.

Utmaningarna utformas gemensamt av LiU och Försvarshögskolan, och studenter i olika
kurser arbetar med olika delar av en gemensam, övergripande problemställning. Tack vare det nära samarbetet mellan utbildning och innovationsrådgivning från LiU Innovation får studenterna stöd i sin idé- och konceptutveckling – både under och efter kursens gång.

LiU – ett naturligt val i försvarsregionen Östergötland

Östergötland och Linköpings universitet är ett naturligt val som testbädd för ett koncept med potential för nationell spridning. Här finns framstående forskningsmiljöer, ett starkt näringsliv inom försvar och säkerhet, samt ett välutvecklat innovationsstöd. Forskare och studenter vid LiU får kvalificerat stöd i tidig fas genom LiU Innovation, med möjlighet att ta nästa steg via inkubatorn LEAD och regionens Science Parks.

I regionen har också initiativet Defense Hub Sweden etablerats där Linköpings och
Norrköpings Science Park, Linköpings Universitet, och inkubatorn LEAD, i samverkan ska
utveckla ett innovativt totalförsvar genom att accelerera integrering av civila teknologier och lösningar.

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Två personer sitter i en trapp.

Kunskap och bildning i nya Strimman

Hösten är här – precis som Strimman. Den nya säsongen sätter fokus på kunskap och bildning i vår tid och det blir åter samtal på Huvudbiblioteket i Linköping.

Kvinnlig doktorand, mörkt hår, glasögon.

Livsmedel utan förpackning kan minska utsläppen

Hur reagerar konsumenter på förpackningsfria livsmedel? Och hur kan producenter och livsmedelsbutiker utforma lösningar som är mindre beroende av engångsförpackningar? Detta är några av de frågor som doktoranden Elena Jiménez Romanillos undersöker.

Pang i bygget - den osynliga undertextaren träder fram

Svenskar läser mycket - särskilt om man räknar in undertexter till film och TV. Men spelar undertextaren själv någon roll? Forskaren Lars Jämterud har kollat på översättningen av den klassiska brittiska komediserien Pang i bygget.