14 februari 2020

Slutrapport forskningsprojekt om segregation.
Slutrapport forskningsprojekt om segregation.

Nu är slutrapporten från IAS forskningsprogram Segregation: Mikromekanismer och makrodynamik publicerad. Det femåriga programmet, finansierat av Riksbankens jubileumsfond och genomfört i samarbete med Institutet för framtidsstudier, har haft som mål att förstå etnisk och könsmässig segregation i Sverige.

De deltagande forskarna har arbetat med stora mängder registerdata och storskaliga simuleringar för att studera hur arbetsplatser, skolor och geografiska områden segregeras på olika sätt. På samma gång har de utvecklat nya metoder inom den analytiska sociologin.

Här kan du läsa programmets slutrapport: RJ:s skriftserie 16

Senaste nytt från LiU

LiU-forskare på listan över världens mest citerade

Forskare från LiU tar plats bland världens mest inflytelserika. Clarivate har återigen listat dem som tillhör den översta procenten mest citerade i sina forskningsfält.

Natt i Norrköping.

Att bygga relationer i skuggan av gängvåld

Socialtjänsten i Norrköping satsar på att skapa tillit och trygghet – som ett svar på en utveckling av tilltagande misstro, rädsla och oro. En studie från LiU visar hur Norrköpings kommun arbetar för att motverka brott och oprovocerat våld.

Nordlig sötvattensjö

Mer metan från varmare sjöar och dammar kan förvärra värsta klimatscenariot

Metanutsläpp från sjöar och dammar kan fördubblas vid århundradets slut på grund av klimatförändringarna. Det riskerar höja jordens temperatur mer än i nuvarande värsta-scenario. Det visar en ny studie från LiU och NASA Ames Research Center.