29 september 2024

Professor Elin Wihlborg medverkade på fredagen den 27 september 2024 i ett panelsamtal på bokmässan för att bidra med kunskap om hållbar samhällsstyrning och artificiell intelligens.

Två män och tre kvinnor på scen.
Samtalet ”Att navigera i en digitaliserad värld” arrangerades av Biblioteksutveckling i Östergötland, som drivs av alla kommunala folkbibliotek i länet.

Panelen leddes av Linda Mannila från Helsingfors universitet och de övriga deltagarna var Ola Nilsson, som arbetar på Digiteket, en kompetensutvecklingsplattform för bibliotekspersonal, Marie-Louise Eriksson bibliotekarie på Karlstad universitetsbibliotek samt Andreas Krutholm på Linköpings stadsbibliotek.

Samtalet kom att kretsa kring mer grundläggande, nästan filosofiska frågor kring bibliotekens och bibliotekariernas kompetenser och roller i ett samhälle med AI.

Ämnet diskuterades både med skepsis och förhoppning om vilken roll AI spelar och kommer att spela framöver i en bibliotekskontext samt vilken roll det mänskliga spelar.

Elin Wihlborg lyfte frågan om vi behöver kunna avkoda koderna för att leva med AI. Resonemangen som följde var att läskunnighet betyder väldigt mycket för förståelsen att kritiskt kunna granska och förhålla sig till AI-genererad information. En viktig komponent är att kunna förstå vilka data som artificiell intelligens baseras på.

− Kan det vara så att om vi skapar svar på demokratiskt grundade data så blir de mer demokratiska – eller ligger det ansvaret kvar hos människorna som använder svaren?Sammantaget var det ett samtal som väckte en hel del tankar hos dem som lyssnade. Det efterfrågades en fortsättning på denna viktiga dialog, säger Elin Wihlborg.

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En grupp människor som klipper ett band vid en invigningsceremoni.

Sveriges snabbaste superdator stärker europeisk forskning

Nu är superdatorn Arrhenius vid Linköpings universitet invigd. Arrhenius stärker LiU:s roll i svensk och europeisk forskningsinfrastruktur och är en resurs för forskare inom akademi, industri och offentlig sektor i hela Europa.

porträttfoto, man.

Storsatsning på framtidens energisystem i landsbygd

Agtech Sweden vid Linköpings universitet har beviljats finansiering för det nya projektet ”Energiresilienta och energieffektiva landsbygdsföretag”. Projektet, med en budet på 28 miljoner kronor, finansieras av EU och en rad andra organisationer.

En äldre man som står bredvid ett träd.

De får förtjänstmedaljer för stora och långsiktiga donationer

Byggherren Michael Cocozza och professor emeritus Ingemar Ingemarsson får Linköpings universitets förtjänstmedalj. Båda är mycket engagerade i universitetets utveckling och har bidragit till den med mångmiljonbelopp.