28 november 2024

Wallenberg centrum för molekylär medicin (WCMM) Symposium 2024 hölls den 14–15 november i Hugo Theorells föreläsningssal på Campus US, Linköping, där ledande forskare samlades för att diskutera framstegen inom molekylär medicin.

Deltagare vid WCMM symposium 2024.

Evenemanget innehöll ett tvådagarsprogram med presentationer, forskningssamtal och postersession som lyfte fram globala utmaningar och innovationer inom områden som antimikrobiell resistens, avancerad sårvård och cellbaserade terapier.

Poster session.
Antimikrobiell resistens (AMR) stod i centrum den första dagen av symposiet, med en engagerande paneldiskussion med bland andra professor John Rex (USA), professor Markus Zeitlinger (Österrike) och professor Christian Giske (Sverige). Panelen diskuterade olika perspektiv på klinisk praxis, farmakologi, kliniska prövningar, antibiotikautveckling och nuvarande policys, vilket främjade ett dynamiskt utbyte av insikter och strategier för att tackla den akuta AMR-krisen.

Den första dagen avslutades med presentationer om genomregulatorer, nanopartiklar i cancerterapi och genomredigerade arter, som gav en inblick i potentialen för framtida molekylär medicin.

Dag två inkluderade föreläsningar med Rolf Saager och Ahmed Elserafy som presenterade framsteg inom cellbaserade terapier för sår och Jörg Schilcher och Anton Wiberg visade upp 3D-utskriftstekniker för höftproteskirurgi.

Huvudtalare Natascha Mesinkovska.
En viktig höjdpunkt på symposiet var huvudtalare Natasha Mesinkovska, chef för klinisk forskning och biträdande professor vid University of California, Irvine, Department of Dermatology. 2023 års igNobelpristagare som har utvecklat okonventionella undersökningsmetoder och fått internationellt erkännande, höll sitt föredrag med titeln: "The Joy of Science: From counting nose hairs to novel medicines".

Evenemanget avslutades med kommentarer från David Engblom, WCMM-direktör vid Linköpings universitet.

Symposiet är en del av WCMM:s fokus på gränssnittet mellan medicin och teknik och bygger på våra befintliga styrkor inom forskning inom molekylär medicin, medicinteknik och bioteknik.

Kontakt

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Murat Mirata, universitetslektor, och Marianna Lena Kambanou, biträdande universitetslektor, utanför A-huset.

LiU-forskare: Stora möjligheter till ökad resurseffektivitet

Behovet av att få mer kunskap och erfarenhet av implementering av industriell symbios i Europa ledde till EU-projektet Coralis – nu är det avslutat. Forskare från LiU har ansvarat för två av dess huvudområden: utbildning och forskning inom ledning.

en man och en kvinna med frack och festklänning

Paret som var med från början förklarar LiU:s framgång

LiU gav dem först möjligheten att leva tillsammans. Sen fick de möjligheten att utvecklas och göra sina karriärer. Karin Fälth Magnusson och Karl-Eric Magnusson har sett LiU växa och lyckas.

Per Frankelius och Karolina Muhrman står framför en skärm och föreläser.

I Smaklabbet möts idéer om framtidens mat

Smarta traktorer som harvar och drönare som hittar ogräs. I takt med klimatförändringarna utmanas matproduktionen. Hur kan tekniken hjälpa oss, och hur kommer maten att smaka? I Smaklabbet utforskas framtidens livsmedel.