02 april 2025

Linda Bojmar och Maria Ekholm, verksamma vid Institutionen för biomedicinska och kliniska vetenskaper (BKV), får anslag från Cancerfonden till forskning för bättre behandling av cancer.

Kvinna i labbrock delar små bitar av lever. Fotograf: Magnus Johansson

Två forskare vid BKV har beviljats Junior Clinical Investigator Award från Cancerfonden, som möjliggör forskning inom cancerområdet under en treårsperiod med möjlighet till förlängning.

Maria Ekholm arbetar med projektet "Integration of blood-based biomarker monitoring in the management of metastatic breast cancer".

– I projektet undersöker vi om det är möjligt att genom monitorering av en eller flera blodbiomarkörer få information om hur väl en cancerbehandling fungerar, samt om det på detta sätt är möjligt att upptäcka tumörprogress. Vårt långsiktiga mål är att kunna erbjuda patienter en individanpassad uppföljning samt att minska antalet onödiga röntgenundersökningar, säger Maria Ekholm.

Linda Bojmar har beviljats medel för "Multiparametric profiling of the hepatic premetastatic niche in gastrointestinal cancers, and the role of extracellular vesicles as systemic and functional biomarkers of metastasis". I projektet analyseras cancer-associerade vesiklar i blod och förändringar i levern hos patienter som opereras för cancer i bukhålan.

– Syftet är att finna nya typer av biomarkörer som kan hjälpa till att skräddarsy behandlingsstrategier för den individuella patienten. Vi tror att dessa vesiklar förändrar mikromiljön i levern, innan spridning har skett, och på så sätt bidrar till levern kapacitet att motta eller motverka etablering av metastaser. Genom att använda artificiell intelligens för att sammanställa våra resultat hoppas vi att kunna förutsäga utfallet av olika typer av behandling hos en patient, och därmed kunna välja den mest lämpliga, berättar Bojmar.

Läs mer om anslagen och samtliga forskare som fått tilldelning på Cancerfondens hemsida.

Forskarna som får anslag

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

En grupp kvinnor som står bredvid varandra.

Fler familjehem behövs – få vill ta uppdraget

Behovet av familjehem ökar, samtidigt vill få ta emot ett utsatt barn. Brist på tid och plats uppges som vanliga skäl. I ett nytt projekt ska forskarna även ta reda på vad som får nuvarande familjehem att vilja fortsätta och ta emot fler barn.

En man som håller en presentation för en grupp människor.

LiU satsar på nytt excellenscenter inom analytisk sociologi

Linköpings universitet har startat ett nytt excellenscenter inom analytisk sociologi. Satsningen ska stärka teoridriven forskning, internationella samarbeten och långsiktig utveckling inom ett av LiU:s internationellt ledande forskningsområden.

En kvinna som står framför en svampliknande struktur.

Jessica Sjöholm Skrubbe läser samhället genom konsten

Som tonåring upptäckte hon hur modernismens verk kastade ett nytt ljus över samtiden. I dag är hon professor vid LiU och undersöker hur offentlig konst är en viktig del av demokratin och hur mobilitet formar konstvärlden.