Från kroppens inre till framtidens vård – CMIV 25 år
06 oktober 2025
För 25 år sedan föddes en idé i Linköping: att förena forskning, vård och industri för framtidens medicinska verktyg. Två år senare blev visionen verklighet när CMIV grundades och verksamheten byggdes.
Här skulle det vara riktig forskning – forskning som håller internationellt och som verkligen gör skillnad i vården
Från vision till verklighet
CMIV föddes ur ett unikt samarbete mellan Linköpings universitet, Region Östergötland och Sectra. Målet var tydligt: att med avancerad teknik och visualisering förbättra vården, forskningen och utbildningen. När centret invigdes våren 2005 stod en virtuell verklighetsteater redo – en plats där anatomi kunde utforskas i tre dimensioner, och där framtidens medicinska utbildning tog ett enormt kliv framåt.
– Vi satte upp en målbild – vi skulle ha egna lokaler, 20 doktorander inom både medicin och teknik efter fem år, och efter tio år publicera i Nature. Vi siktade väldigt högt för att komma långt,” minns Anders Persson, föreståndare för CMIV.
Där vetenskap möter teknik
Genom åren har CMIV utvecklats till en plats där forskare, ingenjörer, sjuksköterskor och läkare möts varje dag. Här föds nya lösningar för allt från tidig diagnostik till banbrytande behandlingsmetoder. Här formas den medicinska teknologin som påverkar sjukvården – inte bara i Sverige, utan i hela världen.
– Vi ville inte bara skapa vackra bilder. Här skulle det vara riktig forskning – forskning som håller internationellt och som verkligen gör skillnad i vården, säger Anders Persson.
Ett jubileum som blickar framåt
Att fira 25 år handlar inte bara om att blicka tillbaka – utan om att se framåt. Med AI, avancerad visualisering och digitala tvillingar i fokus står CMIV redo att fortsätta driva utvecklingen mot en mer precis, patientnära och effektiv vård.
– CMIV ska fortsätta vara platsen där nya idéer testas och framtidens medicinska lösningar formas. Vi har visat vad samarbete kan åstadkomma – och vi är redo för nästa 25 år, avslutar Anders Persson.
Linköping var en gång i tiden startpunkten. Men framtiden för CMIV:s idéer och innovationer är världsvid.
Mer om CMIV
CMIV 25 år - Anders Persson berättar om resan.
CMIV fyller 25 år och föreståndaren Anders Persson tar med oss på en resa hur allt började, om mötet med Göran Persson och varför fikarummet är så viktigt på CMIV.
120 forskare
från hela världen.
40 doktorander
som driver sin egen forskarskola.
90 avhandlingar
som kommer påverka framtidens vård.