14 maj 2020

Sju internationella forskare har utsetts till hedersdoktorer vid Linköpings Universitet under våren. En av dem är Professor Cynthia H. McCollough från Mayo Clinic.

Doktorshattar och diplom
Fotograf: Magnus Johansson

Cynthia H. McCollough har utsetts till teknologie hedersdoktor för sina insatser i gränslandet mellan medicin och teknik. Hon är en internationellt känd forskare inom utveckling och utvärdering av datortomografi (DT) -teknologi och dosreduceringsmetoder. Dr McCollough är professor i både i medicinsk fysik och biomedicinsk teknik vid Mayo Clinic i Rochester, Minnesota, USA. Sedan tio år har hon samarbetat med Linköpings universitet genom utbyte av forskare och metoder. Detta har resulterat i nya avbildningsmetoder som lett till stor patientnytta. Professor Cynthia McCollough

CMIV har under många år samarbetat med Mayo Clinic och professor Cynthia McCollough. Under det senaste året har samarbetet fördjupats kring fotonräknande datortomografer. Bland annat spenderade en av CMIVs doktorander Mårten Sandstedt hösten 2019 på Mayo Clinic för att lära sig mer om tekniken och jobba med gemensamma forskningsprojekt.

Vi gratulerar professor McCollough till utmärkelsen och ser fram emot vårt fortsatta samarbete!

Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Charlotte Löthman tittar ut genom ett fönster.

Inte självklart att förskolan underlättar integration

Förskolan har pekats ut som en viktig plats för att nyanlända barn ska integreras i det svenska samhället. Men fri lek och det traditionella sättet att undervisa främjar inte alltid integration. Den slutsatsen dras i en ny doktorsavhandling från LiU.

Hugo Wärner står inne i en stor industrilokal.

LiU-alumn med på resan mot fossilfritt stål

Sedan tre år tillbaka jobbar LiU-alumnen Hugo Wärner på SSAB i Oxelösund. Med expertis inom metallografi och forskning bidrar han till företagets resa mot fossilfritt stål.

Bianca Suanet.

Så kan vi minska ensamheten bland äldre personer

”Vi behöver förstå varför vissa individer blir ensamma och ge dem stöd på olika nivåer i samhället innan det sker”, säger Bianca Suanet som är professor vid LiU och forskar om ett inkluderande samhälle för äldre personer.