11 september 2020

Varför finns det dumma höns? Går det att se hur stressad en person har varit genom att analysera personens hår? Det är två exempel på frågor som avhandlades under förra årets populärvetenskapliga vecka, som arrangerades av Linköpings universitet.

Hanne Løvlie Fotograf: Anna Nilsen
Hanne Lövlie, biträdande professor i etologi, föreläste under förra årets populärvetenskapliga vecka. Föreläsningen spelades in av UR Samtiden.

I oktober är det dags igen: ett brett urval av korta och lärorika föreläsningar kommer att ges för gymnasieelever och allmänhet. Den 20-23 oktober 2020 kommer årets Populärvetenskapliga vecka äga rum. Föreläsningarna livesänds på LiU-webben, och deltagarna får möjlighet att kunna ställa frågor direkt. Sista anmälningsdag är 30 september.

Yra höns och korkade hönshjärnor heter en föreläsning som spelades in under förra årets populärvetenskapliga vecka. Hanne Løvlie, biträdande professor i etologi, vid Linköpings universitet, förklarar bland annat varför det i huvudtaget finns korkade höns, när evolutionen borde ha selekterat bort de korkade egenskaperna vid det här laget:

– Det finns både smarta höns och korkade höns. Det är som med människor – att det är en variation. Men vad vi har sett är att de individer som är tröglärda på ett sätt inte nödvändigtvis är det på ett annat sätt, och det kan förklara att de tröglärda egenskaperna bibehålls evolutionärt.
Se hela föreläsningen från UR Samtiden (20 min): Yra höns och korkade hönshjärnor

Kan man mäta stress i människors hår?

Tomas Faresjö, professor i samhällsmedicin. Foto Emma Busk WinquistDet berättar Tomas Faresjö, professor isamhällsmedicin, vid Linköpings universitet, om i en föreläsning från förra årets populärvetenskapliga vecka. Han har analyserat hår från 50 kvinnor. Håret skulle vara 24 cm långt, det vill säga ha växt i två år. Varje centimeter avslöjade personens nivåer av hormonet kortisol, månad för månad, två år bakåt i tiden. Forskarna frågade också kvinnorna om livshändelser under de gångna två åren. Det visade sig att förhöjda kortisolnivåer hängde ihop med svåra livshändelser, graviditet eller krävande tidpunkter i karriären.

– Människor klarar stress bra. Men om stressen blir långvarig så får den negativa effekter: till exempel kan immunförsvaret gå ned och då ökar risken att drabbas av allvarlig sjukdom.
Se hela föreläsningen från UR Samtiden(22 min): Kan man mäta stress i människors hår?


Relaterat innehåll

Senaste nytt från LiU

Kvinnliga ishockeyspelare under en OS-match

Damkrona med blick för medicinsk pedagogik

Felizia Wikner Zienkiewicz är masterstudenten som läser medicinsk vetenskap med inriktning medicinsk pedagogik vid Linköpings universitet samtidigt som hon spelar forward i Frölunda HC och representerade Tre Kronor dam i OS i Milano-Cortina.

En grupp människor som står runt varandra.

LiU stärker Sveriges totalförsvar tillsammans med studenter, myndigheter och industri

Under LiU Defense Day samlades studenter, forskare, myndigheter och företag för att diskutera hur samverkan kring utbildning och innovation kan stärka både den civila beredskapen och det militära försvaret.

En man som står framför en visualisering av en planets yta

Anders Ynnerman får egen asteroid för rymdinsatser

LiU-professorn Anders Ynnerman är en av tio svenskar som nu fått ge namn åt en asteroid. Hans visualiseringsforskning tar med oss ut i världsrymden, via mjukvaran Open Space som öppnar hela det kända universum för allmänheten.