09 april 2025

Under årets programkonferens för de affärsjuridiska programmen, som ägde rum den 2 april, hyllades Isabelle Bengtsson för sitt enastående arbete som lärare. Studentföreningen AJF (Affärsjuridiska Föreningen) tilldelade henne det ärofyllda priset Årets lärare 2024, en utmärkelse som röstats fram av studenterna på de affärsjuridiska programmen.

Isabelle Bengtsson.
Fotograf: Teiksma Buseva

Motiveringen till priset löd:

"Isabelle Bengtsson har under året utmärkt sig genom sitt starka engagemang, sin pedagogiska skicklighet och sin glada inställning. Hennes förmåga att förklara komplexa ämnen på ett tydligt och begripligt sätt gör att studenterna känner sig inspirerade i sitt lärande. Hon är alltid redo att hjälpa och uppmuntra sina studenter, vilket gör henne till en ovärderlig resurs."

När Isabelle Bengtsson fick beskedet om att hon utsetts till Årets lärare blev hon både förvånad och glad.

– Det kändes väldigt roligt! säger Isabelle Bengtsson. – Jag blev ganska överraskad i stunden, men också väldigt glad! Det kändes som en stor ära för mig att bli utsedd till Årets lärare.

Enligt Isabelle Bengtsson handlar god undervisning om struktur och engagemang. Hon försöker alltid vara tydlig i sin pedagogik och skapa en miljö där studenterna känner sig trygga i sitt lärande.

– Jag tror att de uppskattar att jag alltid försöker att vara strukturerad och tydlig i min undervisning, säger hon. – Det verkar också som att de känner, och uppskattar, att jag är engagerad. Jag vill ju verkligen göra mitt bästa för att de ska lyckas nå sina mål.

Isabelle Bengtsson.
Fotograf: Teiksma Buseva

Att undervisa ser hon som ett stort ansvar men också som en förmån. Hon vill förmedla att studenterna ska ta vara på sin utbildning för att rusta sig inför arbetslivet.

– Jag försöker att förmedla till studenterna att de studerar för ett yrkesliv, och att de ska ta vara på studietiden för att fördjupa sina kunskaper och komma ut från utbildningen och känna sig väl förberedda och rustade för arbetslivet, förklarar hon.

– Jag vill också förmedla att juridik är roligt, och att de kommer ha stor nytta av sina kunskaper i många olika sammanhang!

Kontakt

Läs mer om de Affärsjuridiska programmen

Senaste nytt från LiU

Fler sökande till program på LiU

När anmälan till höstterminen stängde hade 411 200 personer skickat in minst en anmälan. Det är en ökning med en procent jämfört med 2024. På LiU ökar antalet sökande till program med tre procent.

Tre personer står på en bro och lutar sig mot räcket

Drygt 20 miljoner till välfärdsforskning vid LiU

Tre projekt från LiU får totalt 20,9 MKR från Forte i utlysningen ”Tillämpad välfärdsforskning”. Ett av projekten ska belysa villkoren för de som har trillat mellan stolarna i välfärdsstaten. Projektet leds av Centrum för kommunstrategiska studier.

Anders Persson framför röntgenbild

Bilder av ett hjärtslag kan rädda liv

LiU-forskare har tagit fram en ny metod för snabb och säker diagnos av hjärt- och kärlsjukdomar. När metoden är färdigutvecklad kommer den att kunna rädda liv och spara lidande och pengar över hela världen.