21 oktober 2024

Forskningsprojektet om resurseffektiv landbaserad fiskodling deltog på Elmia Lantbruk 2024 som en del av Innovationsarenan.

En grupp människor deltar i en diskussion under en presentation på ett evenemang, där en presentatör gestikulerar mot en skärm som visar rör och utrustning på ett bord. Deltagarna håller broschyrer och lyssnar uppmärksamt, med en drönare synlig i bakgrunden.
Per Eke-Göransson, abborr- och gösodlare, berättar om SmartRAS systemet. Foto: Agtech Sweden.

Mässan, som samlade totalt 21 612 besökare, erbjöd en plattform för att presentera den senaste tekniken och innovationerna inom jordbruk. Projektet var en del av Innovationsarenan, som anordnades i samarbete med Agtech Sweden, där totalt 21 projekt ställde ut sina lösningar.

Under onsdagen fick Innovationsarenan ett besök av landsbygdsminister Peter Kullgren, som visade stort intresse för de utställda projekten.

– Det fanns ett intresse för vårt projekt och det kom fram flera som var intresserade. Några bara för att de var nyfikna och andra för att de funderade på att starta landbaserad småskalig fiskodling, säger Maria Johansson, biträdande professor på avdelningen Energisystem vid Linköpings universitet

Även Jason Bailey, VD och grundare Saga Group AB noterade det stora intresset.

– Vissa undrade helt enkelt vad det var, men stod ändå kvar och frågade en massa. Jag tror vi även planterade fröet hos en del som kanske inte tidigare funderat på fiskodling, säger Jason Bailey.

Innovationsarenan på Elmia Lantbruk är en unik möjlighet för projekt och företag att visa upp banbrytande teknologier inom jordbruk. Projektet om resurseffektiva recirkulerande akvakultursystem (RAS), som utvecklas av Saga Group AB i samarbete med Linköpings universitet, syftar till att minska energikostnader och miljöpåverkan för små och mellanstora fiskodlingar genom innovativa lösningar som solceller och AI-styrd energiförsörjning.

Forskningsprojektet strävar efter att bidra till en hållbar och levande landsbygd genom att främja självförsörjning, skapa nya jobbtillfällen och minska Sveriges beroende av matimport.

Modell av ett vattenbrukssystem med rör, filter och vattenhanteringskomponenter, utställd på ett bord tillsammans med informationsbroschyrer och en kaffekopp, i en konferensmiljö.

Modell av mobilt system för fiskproduktion. Foto: Agtech Sweden.


Kontakt

Läs mer om forskningsprojektet SmartRAS

Organisation

Senaste nytt från LiU

Charlotte Löthman tittar ut genom ett fönster.

Inte självklart att förskolan underlättar integration

Förskolan har pekats ut som en viktig plats för att nyanlända barn ska integreras i det svenska samhället. Men fri lek och det traditionella sättet att undervisa främjar inte alltid integration. Den slutsatsen dras i en ny doktorsavhandling från LiU.

Hugo Wärner står inne i en stor industrilokal.

LiU-alumn med på resan mot fossilfritt stål

Sedan tre år tillbaka jobbar LiU-alumnen Hugo Wärner på SSAB i Oxelösund. Med expertis inom metallografi och forskning bidrar han till företagets resa mot fossilfritt stål.

Bianca Suanet.

Så kan vi minska ensamheten bland äldre personer

”Vi behöver förstå varför vissa individer blir ensamma och ge dem stöd på olika nivåer i samhället innan det sker”, säger Bianca Suanet som är professor vid LiU och forskar om ett inkluderande samhälle för äldre personer.