14 juni 2021

Linköpings universitets förre rektor, professor emeritus Sven Erlander har avlidit i en ålder av 87 år.

Sven Erlander vid Corson, Campus Valla. Bilden från tidigt 80-tal. 

Sven Erlander inledde sin akademiska bana vid Stockholms universitet men blev 1971 professor i optimeringslära vid Linköpings högskola (det som 1975 blev Linköpings universitet). Hans expertområde var trafikmodellering och han hade bland annat en rad statliga utredningsuppdrag inom trafiksäkerhet.

Under åren 1973 – 1976 var han prefekt för matematiska institutionen, därefter blev han dekan för Linköpings Tekniska högskola under åren 1978 – 1983. En av hans insatser under den perioden var att förespråka begreppet tvärvetenskap, bland annat genom att föra in naturvetenskapliga inslag inom den filosofiska fakulteten.

Mellan 1983 och 1995 var Sven Erlander rektor vid Linköpings universitet. Han är därmed den rektor som suttit längst. Det var en expansiv period med en fördubbling av både antalet studenter som professorer och bland annat skapades en unik profil för LiU genom Hälsouniversitetet. Han kan också beskrivas som en av de drivande krafterna bakom bildandet av Campus Norrköping.
Sven Erlander pensionerades 1999 men fortsatte att verka vid den matematiska institutionen som professor emeritus. Han var också hedersdoktor vid universitetet i Gdansk.

– Jag minns Sven som en engagerad, kunnig och mycket sympatisk person, säger Helen Dannetun som varit dekan och rektor vid Linköpings universitet.

Sven Erlander och Helen Dannetun. Bilden från tidigt 80-tal.

Senaste nytt från LiU

Två personer i närbild, givare till LiU

LiU-alumn ger tillbaka till framtidens forskning

Rolf Skoglund är en engagerad person som med sitt intresse för teknik rör sig i gränslandet mellan näringsliv och forskning. När Linköpings universitet fyllde 50 år väcktes en tanke om att ge tillbaka till det lärosäte där han började redan 1972.

manlig doktorand i campusmiljö.

Ny studie nyanserar vanlig bild av hur läkemedel prissätts

En vanlig uppfattning är att läkemedelsföretag sätter sina priser precis vid tröskeln för att komma in i högkostnadsskyddet. Ny forskning från Linköpings universitet bidrar till att nyansera den bilden.

En man i kostym och glasögon ler.

Juristen Johan Höök blir gästprofessor i Moa Martinsons namn

Centrum för kommunstrategiska studier förstärks hösten 2026 med kompetens inom kommunalrätt och lagstiftningsarbete. Under två år ska juristen Johan Höök verka som gästprofessor, hans ambition är att bidra med praktiska erfarenheter från sitt arbete.