Forskning i drönare och drönarsvärmar

Drönare förändrar hur vi utforskar, övervakar och samverkar – i luften, på land och under vattenytan. LiU är ett aktivt och profilerat lärosäte inom drönarforskning.

Forskningen inom drönare och drönarsvärmar är ett tvärvetenskapligt och snabbt växande område. Vid Linköpings universitet spänner forskningen från säkerhet för kritisk infrastruktur och människor i systemens närhet till reglerteknik, perception, AI, transparens och användarinteraktion.

Forskare vid Institutionen för datavetenskap (IDA), Institutionen för systemteknik (ISY), Institutionen för ekonomisk och industriell utveckling (IEI), Institutionen för teknik och naturvetenskap (ITN) samt Institutionen för Tema (TEMA) bedriver forskning som ligger i framkant internationellt i nära samverkan med svenska och internationella universitet, forskningsinstitut och företag.

Universitetet är även en aktiv aktör inom WASP WARA Public Safety – Sveriges nationella samverkansarena för forskning och innovation inom drönarteknologi och autonoma system.

Universitetet erbjuder ett antal fysiska och virtuella miljöer anpassade för undervisning och forskning inom drönarteknik. Dessa möjliggör en sammanhängande utvecklingsprocess från simulering till verkliga experiment, så kallat sim-to-real. Exempel är Terra vid IDA, Visionen vid ISY samt laboratorier vid IEI/Flumes och ITN. Det finns alltså miljöer för hela utvecklingskedjan – från design och tillverkning till forskning inom perception, reglerteknik, AI, autonomi, planering och beslutsfattande.

Här genomförs även experiment med kompletta drönarsystem, studier av människa–system-interaktion samt forskning om integrering av drönare och svärmar i operativa användningsdomäner och trafikledning.

Drönare och robothund på gräset. Fotograf: Thor Balkhed

Korta fakta om våra finansiärer, expertis och samarbetspartners

Finansiärer

ELLIIT, EU, Stiftelsen för strategisk forskning (SSF), Vetenskapsrådet (VR), Vinnova, Wallenberg AI Autonomous Systems and Software Program (WASP) med flera.

Forskare

Ett tiotal forskningsledare och ett fyrtiotal forskare inom universitetet medverkar inom forskning om drönare och drönarsvärmar.

Partners

Universitet, institut och företag i Sverige och utomlands som RISE, Ericsson, LFV Luftfartsverket, SAAB AB, FMV, FOI, LEAD och Defence Hub Sweden och Sectra Communications AB.

Aktuellt

Nyheter inom området

Några flygplan som flyger över ett vattendrag.

16 april 2026

Nytt centrum för forskning om drönarsvärmar

LiU blir värd för ett nytt forskningscentrum som i samarbete med Lunds och Örebro universitet ska utveckla tekniker för autonoma svärmar av drönare som kan användas för bland annat räddning, miljöövervakning och samhällsskydd.

Flera män i en mekanisk verkstad, konstruktionslaboratorium.

08 december 2025

Studenterna som bygger drönare

Att designa och bygga drönare som ska dokumentera väderlek i ett arktiskt klimat. Masterstudenterna inom Aeronautical engineering fick ett rejält lyft i konsten att tillämpa sina teoretiska kunskaper.

Drönare i luften.

30 oktober 2025

Drönare avslöjar oväntat höga utsläpp från reningsverk

Växthusgasutsläppen från många svenska vattenreningsverk kan vara mer än dubbelt så stora mot vad man tidigare trott. Det visar en ny studie från LiU där forskarna använt drönare med specialtillverkade sensorer för att mäta utsläppen.

Drönarlabb vid LiU

Kontakt

Institutioner vid LiU som forskar inom området om drönare och svärmar

Mer om drönare och svärmar

Forskning vid LiU